جامعهخبر و گزارش

سیلاب‌های ویران‌گر در لوگر؛ آسیب‌دیده‌گان از بی‌توجهی طالبان و نهادهای امدادرسان شکایت دارند

سرازیر شدن سیل در لوگر، تلفات جانی و خسارات مالی هنگفتی برجای گذاشته است. براساس آمارهای موجود، ۹ تن بر اثر جاری شدن سیلاب در این ولایت جان باخته و ۲۳ تن دیگر زخمی شده‌اند. همچنان گفته می‌شود که هزاران جریب زمین زراعتی، صدها خانه رهایشی، ده‌ها دکان و باغ‌ میوه، یک مکتب و یک مدرسه دینی نیز تخریب شده‌ است.

آسیب دیده‌گان این سیلاب‌ها شکایت دارند که با وجود رسیدن کمک‌های فراوان از سوی نهادهای امدادرسان مختلف داخلی و خارجی، روشن نیست که طالبان این کمک‌ها را به چه کسانی توزیع می‌کنند.

منصور، نام مستعار یکی از باشنده‌گان روستای کلنگار مربوط به مرکز ولایت لوگر است. او به روزنامه ۸صبح می‌گوید که چهار روز پیش سیل خانه و دیوارهای حویلی او را تخریب کرده و بیش از ۳۰۰ هزار افغانی زیان‌مند شده است، اما تا حال هیچ مسوولی، از هیچ اداره‌ای به داد خانواده او نرسیده است.

همچنان فرزاد (نام مستعار) باشنده دیگر روستای کلنگار ب می‌گوید که باشنده‌گان این روستا از نظر مسوولان محلی طالبان افتاده و کاملاً به باد فراموشی سپرده شده‌اند؛ زیرا به سخن او، بیشتر باشنده‌گان این روستا کارمندان حکومت پیشین بوده‌اند.

شماری از آسیب‌دیده‌گان ادعا دارند که این کمک‌ها تنها برای نیروهای طالبان اختصاص داده می‌شود؛ زیرا به باور مسوولان محلی طالبان در لوگر، کسانی مستحق دریافت کمک‌های غذایی و غیرغذایی هستند که سال‌ها تفنگ به دست بوده و جهاد کرده‌اند. به گفته این آسیب‌دیده‌گان، برای عده‌ای از آنان، کمک بسیار ناچیز مانند یک قُطی روغن یا یک سیر لوبیا و نخود توزیع شده و از دریافت بسته کامل مواد غذایی محروم مانده‌اند. گروه طالبان از این پیش گفته بود که کمک‌ها را عادلانه بین آسیب‌دیده‌گان، توزیع خواهند کرد.

این در حالی است که روز جمعه، ۲۱ اسد، سرازیر شدن سیلاب در لوگر، بیشتر خانه‌های رهایشی روستای کلنگار را تخریب کرده است؛ اما باشنده‌گان این روستا از توزیع غیرعادلانه کمک‌ نهادهای امدادرسان در این ولایت شکایت دارند.

افزون بر این، شماری از باشنده‌گان روستاهای حصارک، جویک، هونی سیدان، سیدحبیب‌الله، پل متانی، شش‌قلعه، سرکاتب و کجی ولایت لوگر نیز شکایت دارند که سیلاب‌های اخیر تلفات جانی و زیان‌های مالی هنگفتی به آنان وارد کرده، اما نهادهای امدادرسان و والی طالبان برای این ولایت، تا هنوز از منطقه آنان دیدن نکرده‌اند.

عیدمحمد، باشنده مرکز ولایت لوگر می‌گوید که سیلاب بیش از هفت جریب زمین زراعتی او را با خاک یکسان کرده است. عیدمحمد در این زمین کچالو، لوبیا، بادنجان رومی و جواری کشته کرده بود. عیدمحمد می‌افزاید که از آغاز سال تا حال، با هزار زحمت بالای این کشتزارها کار کرده، آب را با هزینه گزاف از چاه عمیق خریداری کرده، اما حالاً قهر طبیعت بالایش نازل شده و داروندار یک‌ساله‌اش را بلعیده است. این کشاورز خاطرنشان می‌سازد که بیش از ۷۰ درصد کشتزار کشاورزان، بر اثر جاری شدن سیل در مناطق مختلف ولایت لوگر از بین رفته است.

این آسیب‌دیده‌گان می‌گویند که وضعیت ناگوار اقتصادی در کشور و افزایش بیکاری، آنان را از قبل ناتوان ساخته بود و اکنون پس از سرازیر شدن سیلا‌ب‌ها، توان ترمیم خانه‌های تخریب‌شده را نیز ندارند. آنان از طالبان محلی در لوگر و نهادهای امدادرسان می‌خواهند که هرچه زوتر به وضعیت آنان رسیده‌گی کنند.

منابع محلی در لوگر تأیید می‌کنند که سیلاب‌های هفته گذشته در کنار ولسوالی‌های محمدآغه، چرخ ، برکی‌برک، بیش از ۶۳ جریب زمین زراعتی را در روستاهای ده‌‌مغلان، ده‌دوشنبه، هونی‌سیدان، حصارک، جویک، کودلی، خواجه افضل، شش‌قلعه، پل‌متانی، سرکاتب، کجی، جلال، سیدحبیب‌الله و کنجک از مربوطات مرکز ولایت لوگر تخریب کرده است. در این مناطق بیش از ۲۰۰ خانه رهایشی، ۲۵ باب دکان، یک مکتب و یک مدرسه دینی و ده‌ها باغ میوه نیز تخریب شده است.

افزون بر این، سرازیر شدن این سیلاب‌ها ۹ کشته و ۲۳ زخمی در این ولایت برجای گذاشته است. بیشتر قربانیان این رویداد را باشنده‌گان روستاهای ولسوالی برکی‌برک، چرخ، محمدآغه و روستاهای هونی‌سیدان، از مربوطات مرکز ولایت لوگر، تشکیل می‌دهند.

این همه در حالی است که سیلاب‌های ناشی از بارنده‌گی‌ها در تابستان امسال، تلفات جانی و خسارات مالی زیادی به شهروندان کشور وارد کرده است. آمارهای وزارت امور رسیده‌گی به حوادث زیر اداره طالبان نشان می‌دهد که در جریان یک هفته گذشته ۶۱ شهروند کشور، در هفت ولایت جان باخته و ده‌ها تن دیگر زخمی شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا