اقتصادجامعهخبر و گزارش

سیگار: ممنوعیت اشتغال زنان یک میلیارد دالر به اقتصاد افغانستان آسیب می‌زند

سیگار، بازرس ویژه امریکا در امور بازسازی افغانستان با استناد به اطلاعات برنامه توسعه سازمان ملل متحد در گزارشی برآورد کرده است که ممانعت و محدودیت اشتغال زنان می‌تواند به صورت فوری یک میلیارد دالر به اقتصاد کشور خسارت وارد کند.

طبق گزارش سیگار، برنامه توسعه سازمان ملل متحد دریافته است که در نتیجه محدودیت و ممانعت زنان از کار پنج درصد تولید ناخالص کشور کاهش می‌یابد.

تولد ناخالص کشور در سال ۲۰۲۰ میلادی حدود ۲۰ میلیارد دالر اعلام شده بود. پیش‌بینی شده است که در پی تحولات جدید در کشور این مقدار به ۱۶ میلیارد دالر کاهش یابد. تولید ناخالص رابطه تنگاتنگ با درآمد سرانه دارد.

به گزارش سیگار، زنان پیش از سقوط حکومت پیشین، بیش از ۲۰ درصد نیروی کار را تشکیل می‌دادند. هزاران زن در کشور به عنوان معلم، داکتر متخصص، روزنامه‌نگار، گرداننده رسانه‌ها، نماینده‌گان جامعه مدنی، دادستان، وکیلان مدافع و تاجر کار می‌کردند.

حکومتی که پس از ۱۵ آگست به صورت سرپرست کار خود را آغاز کرد، پیش‌تر اعلام کرده بود که هیچ نوع تبعیضی را علیه زنان اعمال نخواهد کرد و همه حقوق زنان را در چهارچوپ شریعت احترام می‌گذارد و رعایت می‌کند. با این حال، سیگار به نقل از برنامه توسعه سازمان ملل متحد آورده است که «زنان از حضور در عرصه عمومی» منع شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا