جهانخبر و گزارش

شورای امنیت مأموریت سازمان ملل در افغانستان برای یک سال دیگر تمدید کرد

شورای امنیت سازمان ملل متحد، مأموریت معاونت این سازمان در افغانستان (یوناما) را برای یک سال دیگر تمدید کرد.

پیش‌نویس قطع‌نامه‌ تمدید این مأموریت که توسط ناروی ارایه شده بود، امروز (پنچ‌شنبه، ۲۶ حوت) در شورای امنیت با ۱۴ رای موافق و یک رای ممتنع از طرف روسیه تصویب شد.

نمایندگی دایمی ناروی در سازمان ملل در تویتی نوشته است که تأیید این قطع‌نامه پیام روشنی می‌فرستد که شورای امنیت قاطعانه از حمایت مستمر سازمان ملل از مردم افغانستان حمایت می‌کند، زیرا آنها با چالش‌ها و عدم اطمینان بی‌سابقه مواجه هستند. پیشتر گزارش شده بود که ممکن است روسیه این قطع‌نامه را وتو کند.

نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای از تصویب قطع‌نامه‌ی شورای امنیت سازمان ملل در مورد تمدید مأموریت یوناما تا ۱۷ مارچ ۲۰۲۳ استقبال کرده است.

این نمایندگی گفته است که از همه اولویت‌های مشخص‌شده در مأموریت یوناما، از جمله ارایه کمک‌های بشردوستانه، ایجاد یک دولت فراگیر و با مشارکت کامل، برابر و معنادار زنان استقبال می‌کند.

نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل که تحت کنترل دیپلمات‌های حکومت پیشین است، گفته که حفاظت و ارتقای حقوق‌بشر از جمله حقوق زنان، کودکان و اقلیت‌ها و ایجاد مکانیسم نظارتی و گزارش‌دهی قوی در مورد وضعیت اجتماعی، سیاسی، امنیتی و اقتصادی افغانستان نیز از مأموریت‌های یوناما است.

این نمایندگی از اعضای شورای امنیت سازمان ملل به‌خاطر حمایت آنها از تصویب قطع‌نامه مأموریت یوناما نیز قدردانی کرده و گفته است که این نشان‌دهنده‌ی همبستگی مستمر و تعهد تزلزل‌ناپذیر برای حمایت از مردم افغانستان و ارتقای صلح و ثبات در این کشور است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا