جهانخبر و گزارشدیپلماسی

شورای امنیت ملی امریکا: طالبان پس از قتل الظواهری، تلاش داشتند تا شواهد را پنهان کنند

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا پس از قتل الظواهری در کابل، می‌گوید که آمریکا به طالبان واضح ساخته که آنان چه کاری کرده‌اند، چه کسی را پناه داده و نیز‌ می‌دانند که پس از کشته شدن الظواهری، طالبان در تلاش‌ پنهان کردن شواهد این رویداد بودند.

چهار روز پس از حمله هواپیمای بدون‌سرنشین طالبان در کابل که به قتل ایمن‌الظواهری، رهبر شبکه القاده انجامید، اینک جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا در نشست خبری حضور یافت و به پرسش‌‌هایی در این مورد پاسخ گفت.

او گفت که آمریکا متوجه آنچه که در افغانستان می‌گذرد، است و تاکید کرد که آمریکا به گونه مستقیم با رهبری طالبان، دیدگاه آمریکا در مورد میل طالبان به ویژه در مورد پناه دادن به الظواهری را شریک کرده است.

شواری امنیت ملی آمریکا پس از قتل الظواهری باورمند است که هرچند یک حلقه کوچک اما هسته اصلی القاعده هنوز در افغانستان حضور دارد و می‌گوید هنوز خطر القاعده تمام نشده و ممکن این گروه، اقدام‌هایی را روی دست گیرد.

در همین حال، جان کربی واضح می‌سازد که «ما فکر نمی‌کنیم و یا معتقد نیستیم و حدس نمی‌زنیم، بلکه می‌دانیم این (پناه دادن به الظواهری) نقض توافقنامه دوحه است.»

این مقام شورای امنیت ملی آمریکا به پرسش‌هایی در پیوند به اقدام‌های تلافی‌جویانه آمریکا برضد طالبان پاسخ نداد و گفت که هنوز تصمیم‌ها در این مورد نهایی نشده است.

پس از برگشت طالبان به قدرت در افغانستان و حضور دوباره القاعده در این کشور، اینک باری دیگر این پرسش به میان می‌آید که آیا افغانستان به پناه‌گاه امن تروریستان تبدیل شده است؟

جان کربی اما می‌گوید که اعضای باقی‌مانده القاعده پس از کشتن الظواهری باید ببینند که چقدر افغانستان برای آنان امن است؟

ایمن‌الظواهری که پس از کشتن بن‌لادن، در سال ۲۰۱۱ رهبری شبکه القاعده را به دوش گرفت، یکی از تحت تعقیب‌ترین تروریست‌‌های آمریکا بود که پس از برگشت طالبان به قدرت، به افغانستان آمده بود و با خانواده‌اش در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری طالبان زندگی می‌کرد.

او چهار روز پیش درپی حمله هواپیمای بدون‌سرنشین آمریکا در منطقه شیرپور کابل کشته شد.

طالبان تاکنون در مورد پناه دادن به رهبر القاعده و کشتن او، چیزی نگفته و سکوت کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا