جهانعکسفناوری

شیائومی CyberOne، اولین ربات انسان نما خود را معرفی کرد: ۴۵ قادر به درک احساسات انسان است

غول فناوری چینی شیائومی اولین ربات انسان نما خود به نام CyberOne را با ارزش تقریبی ۱.۵ میلیون لیر معرفی کرد. اعلام شده است که این ربات که دست و پا دارد و به آن اجازه می دهد مانند یک انسان واقعی راه برود، مجهز به فناوری هوش مصنوعی است که به آن اجازه می دهد ۴۵ احساس انسانی را درک کند. با این حال، معرفی CyberOne تنها یک ماه قبل از راه اندازی ربات انسان نما Optimus تسلا انجام شد.

CyberOne هفته گذشته در جریان رویداد شیائومی در پکن روی صحنه رونمایی شد. لی جون، بنیانگذار، رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل گروه شیائومی، گفت: «هوش مصنوعی در هسته خود، این ربات کاوشی در مورد امکانات اکوسیستم فناوری آینده شیائومی است و یک پیشرفت جدید برای این شرکت است.
با این حال، جون گفت که CyberOne 175 سانتی‌متر قد و ۵۲ کیلوگرم وزن دارد، همچنین دارای دهانه بازوی ۱۶۸ سانتی‌متر است.
جون گفت: «CyberOne تا ۲۱ درجه آزادی حرکت را پشتیبانی می‌کند و به سرعت پاسخگویی بلادرنگ ۰.۵ میلی‌ثانیه بر درجه آزادی دست می‌یابد که به آن امکان می‌دهد دقیقاً حرکات انسان را شبیه‌سازی کند».
از سوی دیگر، گزارش شد که CyberOne به یک الگوریتم تعامل هوش مصنوعی مجهز شده است که به آن امکان می دهد افراد، حرکات و عبارات را تشخیص دهد و همچنین فضا را به صورت ۳ بعدی درک کند. گزارش شده است که این ربات می تواند ۸۵ صدای مختلف محیطی و ۴۵ احساس انسانی را تشخیص دهد.
جون گفت: “CyberOne می تواند شادی را تشخیص دهد و حتی کاربر را در مواقع غمگینی آرام کند.”
از سوی دیگر، جون گفت که احتمالاً در محدوده ۶۰۰ هزار تا ۷۰۰ هزار یوان (حدود ۱.۵ میلیون پوند ۱.۸ میلیون لیر) خواهد بود.
از سوی دیگر، اگرچه CyberOne اولین ربات انسان نما شیائومی است، اما این غول فناوری قبلا یک سگ رباتیک به نام CyberDog را معرفی کرده بود. گفته شد که سگ ربات می تواند صاحب خود را هم از راه دور و هم با کنترل صوتی تعقیب کند و می تواند موانع را دور بزند.
جون اضافه کرد که CyberOne دائما در حال اضافه کردن قابلیت های جدید است:
ما فکر می کنیم که روبات های هوشمند قطعا بخشی از زندگی مردم در آینده خواهند بود.
راه اندازی CyberOne تنها چند هفته قبل از پرتاب مورد انتظار اولین ربات انسان نما تسلا، Optimus انجام شد.
مدیرعامل تسلا که قبلا گفته بود هوش مصنوعی وحشتناک ترین اتفاقی است که برای تمدن افتاده است، در بیانیه ای درباره ربات انسان نما گفت که این ربات می تواند شخصیت منحصر به فرد خود را در طول زمان ایجاد کند. او دوستی باورنکردنی برای مردم خواهد بود.» از سوی دیگر، مدیرعامل ۴۷ ساله تسلا و اسپیس ایکس اعلام کرد که ربات با نام رمز «Optimus Subprime» مانند همتایان خود «قاتل» نیست و می تواند توسط ربات خنثی شود. انسان متوسط
Optimus در رویداد روز هوش مصنوعی تسلا در ۳۰ سپتامبر رونمایی خواهد شد.

منبع: آژانس خبری بین‌المللی کوکچه

دکمه بازگشت به بالا