جهانخبر و گزارش

شیخ یوسف القرضاوی روحانی مشهور مصری درگذشت

شیخ یوسف القرضاوی روحانی مشهور مصری در سن ۹۶ سالگی درگذشت.

شیخ قرضاوی ۹۶ ساله روحانی مصری تباری بود که تابعیت قطری داشت و رئیس اسبق اتحادیه جهانی علمای مسلمان به شمار می رفت.

این خبر از سوی تویتر رسمی قرضاوی نیز اعلام شده است:

«جناب یوسف قرضاوی که زندگی اش را صرف بیان احکام اسلام و دفاع از امتش کرد، به رحمت خداوند پیوست. از خداوند متعال مسئلت داریم که درجاتش را در علیین بالا ببرد و او را به پیامبران و صدیقین و شهدا و صالحین ملحق گرداند»

او عضو گروه اخوان المسلمین و از رهبران معروف آن بوده و به عنوان اولین نظریه‌پرداز این گروه شناخته می‌شد، همچنین بارها رهبری اخوان المسلمین به او پیشنهاد شد اما او نپذیرفت.

وی از مدافعان سرسخت اخوان المسلمین مصر بود که ضمن دفاع از محمد مرسی رئیس جمهور سابق و فقید مصر، اقدام السیسی در برکناری مرسی را کودتای نظامی خوانده بود.

محمد مرسی در پی تظاهرات گسترده علیه دولت اخوان المسلمین و پس از صدور بیانیه ارتش مصر به ریاست عبدالفتاح السیسی، برکنار شد.

دستگاه قضایی مصر ضمن محکوم کردن یوسف القرضاوی مفتی جنجالی مصری‌‌تبار به تحریک خشونت در این کشور، به شکل غیابی حکم زندان ابد برای وی صادر کرد.

در پی قطع رابطه کشورهای عربی از جمله عربستان، بحرین، امارات و مصر با قطر، این کشورها فهرستی از تروریست‌ها را که به زعم شان قطر از آنها حمایت می‌کنند، تهیه کردند که نام قرضاوی نیز در این فهرست قرار داشت.

یوسف القرضاوی کی بود؟

یوسف القرضاوی در سال ۱۹۲۴ در روستای «صفط تراب» واقع در استان «غربی» مصر به دنیا آمد و تحصیلات دینی را در الازهر به پایان رسانید.

او از شخصیت‌های علمی و فکری برجسته در تاریخ گروه اخوان المسلمین است و آراء فقهی و فتواهای وی محل بحث و جدل بوده است.

او مناصب متعددی در مصر و خارج از آن داشته است و از سال ۲۰۰۴ به عنوان رئیس اتحادیه علمای جهان اسلام انتخاب شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا