جهان

صدای انفجار و آژیر در شمال کوزوو شنیده شد

گزارش ها حاکی از آن است که پیش از برگزاری انتخابات زودهنگام محلی که قرار است در 18 دسامبر در 4 شهرداری در شمال کوزوو برگزار شود، صدای انفجار و آژیر در شهرهای شمالی شنیده شد.

به گزارش رسانه های محلی، پس از خروج صرب ها از نهادهای محلی به دلیل تحولات اخیر در مورد پلاک خودرو، صدای انفجار و آژیر در شهرداری های شمال شنیده شد، جایی که کار برای برگزاری انتخابات زودهنگام محلی آغاز شد.

گزارش شده است که صدای آژیرهای خطر در زوچان شنیده شد و نیروهای وابسته به ماموریت حاکمیت قانون اتحادیه اروپا (EULEX) حضور پل ایبری را که ضلع جنوبی و شمالی شهر میتروویکا را به هم متصل می کند، افزایش دادند.

گفته شد که مقامات کمیسیون مرکزی انتخابات کوزوو (KQZ) پلیس کوزوو را به دفاتر خود در شمال همراهی کردند، اما آنها نتوانستند وارد آنجا شوند.

پس از استعفای مقامات صربستان، دفاتر KQZ در شمال این کشور به دلایل امنیتی بسته شد. در کوزوو، انتخابات محلی زودهنگام در 4 شهرداری در 18 دسامبر و انتخابات شوراهای شهری Zvecan و Leposavic در 25 دسامبر برگزار می شود.

صرب های کوزوو در 5 نوامبر اعلام کردند که به دلیل تحولات اخیر در مورد پلاک خودرو، از نهادهای مرکزی و محلی کوزوو خارج می شوند.

تصمیم حزب فهرست صربستان مبنی بر استعفا از مؤسسات در کوزوو پس از برکناری نناد جوریک، رئیس کمیسیون پلیس منطقه شمالی کوزوو اتخاذ شد که از اجرای این تصمیم خودداری کرد، پس از آن که دولت کوزوو روند تبدیل پلاک های خودرو به صرب ها را در این کشور آغاز کرد. به پلاک “RKS” (جمهوری کوزوو) توسط مقامات صربستان.

تنش کوزوو و صربستان

Kosova'nın kuzeyinde patlama ve siren sesleri duyuldu

در پایان ماه جولای، دولت کوزوو اعلام کرد که تصمیمات مربوط به «ارائه فرم‌های اظهارنامه موقت برای افرادی که با شناسنامه صربی وارد یا خارج می‌شوند» و «تبدیل پلاک‌های صادر شده توسط مقامات صرب به صرب‌های ساکن کوزوو به پلاک‌های جمهوری کوزوو» خواهد بود. مطابق با اصل عمل متقابل نسبت به صربستان لازم الاجرا شود.
صرب های کوزوو به این امر واکنش نشان دادند و گذرگاه های مرزی در شمال این کشور را بستند و تنش ها در این کشور افزایش یافت.

دولت کوزوو تصمیم گرفت اجرای آن را که باعث بحران شد تا اول سپتامبر به تعویق بیاندازد، مشروط بر اینکه تمام موانع قرار گرفته در جاده های منتهی به دروازه های مرزی با صربستان برداشته شود.

در نهایت، طرف کوزوو اعلام کرد که روند ثبت مجدد پلاک ها که آنها آن را “غیرقانونی” توصیف کرده اند به آوریل 2023 موکول شده است که ابتدا به صاحبان این خودروها هشدار داده می شود، سپس جریمه می شوند و در نهایت پلاک های آزمایشی انجام می شود. قرار داده شود.

در حالی که اقدام هشدار به دارندگان وسایل نقلیه از اول نوامبر آغاز شده است، طرف کوزوو اعلام کرد که از 22 نوامبر جریمه برای مالکان خودرو اعمال خواهد شد. اعلام شد که بین 21 ژانویه تا 21 آوریل 2023، گردش فقط با پلاک های آزمایشی به مدت 3 ماه امکان پذیر است.

طرفین در 23 نوامبر با میانجیگری اتحادیه اروپا به توافق رسیدند تا تنش ها را کاهش دهند و به سمت عادی سازی روابط حرکت کنند.
از سوی دیگر، صربستان کوزوو را که در سال 2008 استقلال خود را یکجانبه اعلام کرد، قلمرو خود می داند.

روند گفتگوی بلگراد و پریشتینا که در سال 2011 با میانجیگری اتحادیه اروپا آغاز شد، با هدف عادی سازی روابط و در نهایت به رسمیت شناختن یکدیگر بین دو کشور است.

 

دکمه بازگشت به بالا