#جنایات‌طالبانجامعهخبر و گزارشدیپلماسیعکسفرهنگ و هنر

طالبان با لت‌وکوب زنان به اعتراض امروز کابل پایان داد

شماری از زنان کابل امروز در اعتراض به حمله روز گذشته به مرکز آموزشی کاج در غرب کابل به خیابان رفتند که طالبان با لت‌وکوب معترضان به این تجمع اعتراضی پایان داد.

معترضان با سردادن شعارهایی مثل «هم‌وطن هم‌وطن؛ همراه شو همراه شو»، «نه بر مرگ نسل کشی»، «خاموشی خیانت است» و «نسل کشی را متوقف کنید» از مردم افغانستان و جامعه جهانی خواستند نسبت به این حادثه سکوت نکنند.

ژولیا پارسی از فعالان مدنی کابل که در اعتراضات امروز پایتخت حضور داشته می‌گوید: «اعتراض امروز ما زنان در کابل به خشونت کشیده شد. تمام دخترانی که همراه ما بودند توسط لت و کوب شدند و دندان‌هایشان شکست. یکی از خانم‌ها به نام شهلا را تا حدی لت کردند که به شفاخانه فرستادیم.»

او در ادامه افزود که طالبان دختران را به حدی لت کردند و شلاق زدند که تاکنون ما اینطور ندیده بودیم. همه دخترانی که از طرف برچی آمده بودند را با خود بردند.

به گفته شاهدان عینی که امروز در تجمع اعتراضی شماری از زنان در پایتخت حضور داشتند، طالبان به خبرنگاران اجازه ندادند که از این اعتراضات فیلمبرداری کنند و آنها را لت و کوب کرده‌اند.

این تجمع اعتراضی در واکنش به انفجار روز گذشته در مرکز آموزشی کاج در دشت برچی کابل جایی که بیشتر ساکنان آن از قوم هزاره و شیعه مذهب هستند، برگزار شد.

براساس تازه‌ترین گزارش‌ها شمار قربانیان این انفجار به ۳۲ تن افزایش یافته و ۴۰ تن دیگر در این انفجار زخمی شده‌اند.

به گفته شاهدان عینی بیشتر جان باخته‌گان این رویداد دختران بوده‌اند.

این یک اقدام شنیع بود

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد حمله‌ انتحاری بر مرکز آموزشی کاج در غرب شهر کابل را «شنیع» توصیف کرده و از طالبان خواسته است که از حقوق مردم افغانستان برای دسترسی به آموزش محافظت کنند.

گوترش درتوئیتی نوشت که ده‌ها دختر و پسر نوجوان در یک حمله‌ «شنیع» بر یک مرکز آموزشی در شهر کابل کشته شده‌اند.

وی در ادامه از مقامات طالبان خواست تا از حقوق تمام مردم افغانستان-صرف نظر از قومیت و جنسیت-برای دسترسی ایمن و مطمئن به آموزش محافظت کنند.

این پنجمین انفجار در یک ماه گذشته است که در کابل رخ می دهد. بیشتر قربانیان این حمله‌ها افراد ملکی بوده اند.

 

دکمه بازگشت به بالا