#جنایات‌طالبانجامعهخبر و گزارش

طالبان دو زن را در جریان عملیات جستجوی خانه‌به‌خانه در هلمند به قتل رساندند

مقامات حکومت طالبان در افغانستان پذیرفتند که در جریان یک یورش روز جمعه گذشته، نیروهای امنیتی این گروه دو زن را در ولایت هلمند «اشتباهاً» کشته و دو مرد را زخمی کرده‌اند.

مقام‌‌های طالبان گفته‌اند که این رویداد در جریان یک «درگیری لفظی» زمانی رخ داده که نیروهای آن‌ یک خانه را در منطقه بست کالا در این ولایت تفتیش می‌کردند.

عبدالنافع تکور، سخنگوی وزارت داخله طالبان به بی‌بی‌سی پشتو گفته است که این زنان «به اشتباه» کشته شده‌اند اما هیأتی برای بررسی این حادثه تعیین شده و قرار است نتایج آن در اختیار رسانه‌ها قرار بگیرد.

خبرگزاری پژواک به نقل از حافظ رشید، رئیس اطلاعات و فرهنگ طالبان در هلمند گفته است که «در جریان عملیات پاکسازی در منطقه بست، دو مجاهد (عضو طالبان) با هم اختلاف لفظی پیدا کردند و پس از سوء تفاهم اقدام به تیراندازی کردند که در نتیجه آن این دو زن کشته و دو مرد هم مجروح شدند.»

یکی از ساکنان هلمند که خانه‌‌اش روز سه‌شنبه گذشته از سوی نفرات طالبان تفتیش شده به بی‌بی‌سی گفته است که افراد طالبان خانه او را زمانی که وی سر کار بود بدون اطلاع قبلی، تفتیش کرده‌اند.

وی گفته است:«طالبان هنگام رفتن به داخل خانه‌ها اجازه نمی‌‎گیرند و این خوب نیست زیرا در خانه‌هایی ممکن است هیچ مردی یا زنان کهن سالی موجود نباشد.»

به گفته او در جریان جستجوی خانه به خانه طالبان، هیچ زن یا «امام مسجد» محلی حضور نداشته و تمامی جعبه‌های/بکس‌ها/چمدان‌ها در اتاق‌ها بررسی شده‌اند.این فرد گفته است که این افراد «نوجوانان روستایی و جوانان احساساتی» بودند، اما پس از این که این تفتیش‌ها انجام یافته افراد مربوط به اداره محلی امر به معروف گروه طالبان آمده و از آن‌ها پرسیده‌اند که آیا در جریان تفتیش، با آن‎ها بدرفتاری شده است و یا خیر؟

شهرزاد اکبر، رئیس پیشین کمیسیون حقوق بشر افغانستان در واکنش به این رویداد در توییتر خود نوشته است: «گزارش‌هایی مبنی بر تفتیش خانه‌به‌خانه و آزار و اذیت غیرنظامیان توسط طالبان در قندهار و هلمند وجود دارد که آن‌ها در جریان جستجوها، حداقل دو زن را کشته‌اند.»خانم اکبر افزوده است که «جستجوهای طالبان به غیرنظامیان آسیب می‌رساند و باعث ترس و درماندگی مردم می‌شود».

طالبان در مورد علت تفتیش خانه‌ها در ولایات مذکور، چیزی نگفته‌اند.پیش از این، طالبان در کابل، هرات، پروان، کاپیسا، پنجشیر و برخی ولایات دیگر نیز بازرسی و جستجوی خانه‌به‌خانه انجام داده‌اند. قبلاً گزارش‌هایی از آزار و اذیت افراد در جریان این جستجو‌ها از سوی طالبان در این ولایات منتشر شده است.

هفته گذشته سازمان دیده‌بان حقوق بشر گزارشی را منتشر کرد که در آن نیز آمده بود که گروه طالبان چندین تن از اعضای خانواده محمد مرادی یکتن از مقامات نظامی دولت سابق از جمله دختر جوان وی را کشته‌اند.

به گفته این نهاد در این حمله آقای مرادی و یک پسر او نیز کشته و یکتن دیگر زخمی شده است.

در همین حال دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) اخیراً گفته است که گزارش‌ها درباره ادعای کشتار اسیران جنگی در ولایت پنجشیر «موثق» به نظر می‌رسد. این نهاد گفته است رویداد‌ها در ولایت پنجشیر را پیگیری می‌کند.

یوناما در توییتی نوشته که تحقیقات طالبان در این زمینه باید شفاف باشد و این رویدادها را به طور جدی دنبال کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا