جهانخبر و گزارشسیاست

طالبان: دیده‌بان حقوق بشر قربانی اطلاعات غلط نشود

طالبان ضمن رد شدید اتهامات وارده از سوی دیده‌بان حقوق بشر مبنی بر وقوع جنایت بشری توسط این گروه در افغانستان، تاکید کرد که این سازمان قربانی اطلاعات غلط نشود.

«ذبیح الله مجاهد» معاون وزیر فرهنگ و ارتباطات و همچنین سخنگوی طالبان امروز سه شنبه اتهامات وارده از جانب دیده بان حقوق بشر مبنی بر وقوع جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت توسط این گروه را رد کرد.

مجاهد در همین رابطه با انتشار پیامی در توییتر، نوشت: ما گزارش دیده بان حقوق بشر را مبنی بر اینکه مجاهدین امارت اسلامی مرتکب جنایت جنگی می‌شوند، به شدت رد می‌کنیم. این سازمان نباید قربانی اطلاعات غلط دشمن شود و نباید براساس آن چنین گزارش‌های اشتباهی تهیه کند. آن‌ها باید همه چیز را با دقت مطالعه کنند و به طور مستقل به حقایق پی ببرند.

روز گذشته، دیده بان حقوق بشر با ارسال نامه‌ای به وزیر امور خارجه هند خواستار انجام اقدامات فوری برای رسیدگی به بحران انسانی و حقوق بشر در افغانستان شده بود.

نامه مذکور به این مسئله اشاره کرده بود که نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان باید اطلاعاتش را با نهاد‌های بین المللی که جنایات جنگی در این کشور را بررسی می‌کنند، به اشتراک بگذارد.

سازمان غیردولتی دیده بان حقوق بشر در ماه آگوست نیز گزارشی منتشر کرده بود مبنی بر اینکه طالبان سربازان بازداشت شده، پلیس و غیرنظامیانی را که ادعا می‌شود با دولت سابق افغانستان مرتبط بوده اند بدون هیچ گونه روند و تشریفات قانونی اعدام کرده است.

پیشتر و در همین رابطه «میشل باشله» کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز در سخنرانی افتتاحیه چهل و هشتمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو، طالبان را به دلیل عدم مشارکت و احترام به حقوق همه افغان‌ها مورد انتقاد قرار داده بود.

وی با اشاره به اینکه افغانستان وارد مرحله «جدید و خطرناکی» شده است، از اقدامات طالبان و نقض تعهداتی که وعده اش را داده بودند، ابراز نگرانی کرده بود.

وی گفت: به طور بسیار مهم و قابل ملاحظه‌ای و در تضاد با تضمین‌هایی که درباره حمایت طالبان از حقوق زنان داده شده است، طی سه هفته گذشته، زنان به طور تدریجی از حوزه عمومی حذف شده اند.

باشله همچنین عدم حضور زنان در دولت جدید طالبان را که اکثریت قریب به اتفاق اعضای آن از قوم پشتون هستند، به عنوان دلیلی برای نگرانی‌های خاص مطرح کرد.

وی از عفو کارکنان دولتی و مقامات سابق در سرویس‌های امنیتی دولت قبل و همچنین ممنوعیت تفتیش خانه به خانه به عنوان دیگر وعده‌های نقض شده توسط طالبان، یاد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا