جامعهجهانخبر و گزارشدیپلماسی

طالبان طی شش ماه حدود ۵۰۰ نظامی و کارمند حکومت پیشین را کشته‌ یا ربوده‌اند

روزنامه‌ نیویارک تایمز در گزارش تحقیقی‌اش دریافته است که طالبان خلاف وعده عفو عمومی، دست به کشتار گسترده انتقام‌جویانه علیه کارمندان دولت سابق و اعضای نیروهای امنیتی پیشین زده‌اند.

در گزارش آمده است که طالبان حدود ۵۰۰ نفر از کارمندان دولت و اعضای نیروهای امنیتی پیشین را در شش ماه حکومت‌داری خود کُشته‌ و یا ربوده‌اند.

نیویارک تایمز در این گزارش افزوده است که تمام ۴۹۰ مورد کُشته شدن و ناپدیدن شدن افغانان توسط طالبان را به‌گونه‌ی جداگانه بررسی کرده و در تهیه‌ی این گزارش با استفاده از انواع روش‌های راستی‌آزمایی به‌شمول انجام تحقیقات تصویری، طب قانونی، تأیید گزارش‌های خبری محلی، هم‌کاری با سازمان‌های حقوق بشری و مصاحبه با بازمانده‌گان و عضوهای خانواده قربانیان صورت گرفته است.

در این گزارش آمده است که طالبان پس از تسلط بر افغانستان نظامیان پیشین را پس از بازداشت شکنجه می‌کردند و سپس آنان را با ضرب گلوله یا سربُریدن می‌کُشتند.

روزنامه‌ی نیویارک تایمز در این گزارش نیز علاوه کرده است که با وجودی‌که در ابتدا وقوع چنین قتل‌هایی انکار می‌شد؛ اما رهبری طالبان برخی از این روی‌دادها را تایید کرده؛ ولی آن‌را به عنصرها و فرمانده‌هان «سرکش» نسبت داده است.

طبق گزارش، تنها در ولایت بغلان ۸۶ نظامی پیشین در شش ماه نخست اداره‌ی طالبان از سوی نیروهای این گروه کُشته شده‌اند‌ و بیش‌ترین ناپدیدها در ولایت کندهار ثبت شده است.

این گزارش اعلام اداره‌ی طالبان مبنی بر عفو عمومی را یک ادعای دروغ خوانده و گفته است که طالبان از اعلام عفو عمومی به‌حیث بهانه و به دام‌انداختن نظامیان پیشین استفاده می‌کنند.

هم‌چنان در گزارش نیویارک تایمز آمده است که حمله‌های انتقام‌جویانه‌ی طالبان بر نظامیان و کارمندان حکومت پیشین هدف‌مندانه و عمدی بوده است.

گزارش همچنین ادعا کرده است که طالبان به‌خاطر کسب کمک‌های مالی و حمایت کشورهای غربی در مورد عفو عمومی نظامیان و کارمندان حکومت پیشین دروغ گفته و تظاهر کردند که گویا آنان تغییر کرده‌اند.

طالبان پس از این‌که کابل را تصرف کردند، عفو عمومی اعلام کردند و تعهد سپردند که انتقام‌جویی نخواهند کرد.

مقام‌های نظامی طالبان از جمله سراج‌الدین حقانی، سرپرست وزارت امور داخله‌ی حکومت طالبان گفته بود که این عفو شرعی است و براساس آن هیچ‌کسی مجازات نخواهد شد و همه بخشیده شده‌اند.

پیش از این نیز ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی حکومت طالبان در واکنش به اظهارات سرمنشی سازمان ملل متحد مبنی بر کُشته شدن ۱۰۰ تَن از عضوهای حکومت پیشین پس از روی‌کار آمدن طالبان در افغانستان، ادعا کرده بود که چنین گزارش نادرست است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا