#جنایات‌طالباناقتصادجامعهخبر و گزارشمهاجرت

طالبان: مهاجران زندانی افغان در پاکستان با پرداخت جریمه نقدی آزاد می‌شوند

وزارت خارجه حکومت طالبان می‌گوید که حکومت پاکستان پس از وضع جریمۀ نقدی بر حدود ۳۰۰ مهاجر افغان در یک زندان در کراچی، آنان را آزاد می‌کند.

ضیا احمد تکل، معاون سخنگوی وزارت خارجۀ حکومت طالبان امروز با فرستادن پیامی به خبرنگاران گفت که این افراد به دلیل نداشتن اسناد قانونی اقامت در پاکستان از سوی پولیس آن کشور بازداشت شده بودند.

به گفته وی، در بین بازداشت شدگان زنان و کودکان نیز شامل‌اند.

تکل افزود که سفارت حکومت طالبان در اسلام‌آباد، اتشۀ مهاجرین و قنسولگری افغانستان در کراچی، در مورد رهایی این افراد با مقامات پاکستانی به ویژه مقام‌های ایالت سند، در ارتباط شده است.

او افزود که پس از ملاقات‌ها فیصله این شده که این مهاجرین بدون حق‌الزحمۀ وکیل، بر هر نفر یک هزار روپیۀ پاکستانی از سوی محکمه وضع شده است.

معاون سخنگوی وزارت خارجۀ طالبان گفت: “شماری از مهاجرین امروز آزاد شدند و برای رهایی متباقی فیصله در روزهای پیشرو صورت خواهد گرفت.”

به گفتۀ وی، شماری از افراد استفاده‌جو می‌خواهند به نام مهاجرین بازداشت‌شده، پول جمع‌آوری کنند. نهادهای دپلوماتیک طالبان در پاکستان تاکید دارد که از این موضوع نباید استفادۀ سو صورت بگیرد.

تکل افزود که سفارت افغانستان برای حل مشکل مهاجرین افغان در پاکستان از منابع موجود خود کار می‌گیرد و در آینده نیز تلاش‎هایش را بیشتر خواهد کرد.

برخی از مهاجرین افغان در پاکستان می‌گویند که در کنار سایر مشکلات زندگی، توسط پولیس مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند و در اکثر اوقات پولیس به زور از آنان پول می‌گیرد.

در حال حاضر حدود سه میلیون مهاجر افغان در پاکستان زندگی می‌کند، اما بیشتر مهاجرینی که ثبت نام نشده‌اند و کارت‌های مهاجرت به دست نیاورده‌اند، از برخورد بد پولیس شکایت دارند.

طبق اسناد مهاجرتی، سه نوع پناهجوی افغان در این کشور بسر می‌برند. یکی آن دارندگان کارت اقامت (POR)‌اند که تعداد آن‌ها تقریباً ۱.۳ میلیون نفر می‌رسد. نوع دیگر کارت شناسایی محلی (ACC) در دست دارند که تعداد آنها به ۸۰۰ هزار نفر می‌رسد و نوع سوم مهاجرین غیر رسمی‌اند که تعداد آن‌ها از ۶۰۰ هزار تا یک میلیون نفر تخمین زده می‌شود و پاسپورت یا مدرک رسمی دیگری در دست ندارند.

نمایندگی کمیشنری عالی ملل متحد برای پناهندگان در پاکستان می‌گوید که با پناهجویان افغان ثبت نام نشده نیز کمک می‌کند و پناهجویان می‌توانند در این انجمن ثبت نام کنند و در صورت بروز مشکل به آ‌ن‌ها مراجعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا