خبر و گزارشدیپلماسی

عبدالله: از بین بردن تأسیسات عامه پس از سقوط ولسوالی‌ها جبران ناپذیر است

رییس شورای عالی مصالحه ملی هشدار داده است که سقوط ولسوالی‌ها تنها پیامد نظامی ندارد، بلکه سبب ویرانی تأسیسات عامه می‌شود و روند کمک‌های بشردوستانه را مختل می‌‌کند.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، روز چهارشنبه، بیست‌وششم جوزا، در نشستی زیر نام «تأمین آتش‌بس و دست یافتن به صلح» اعلام کرد که جنگ و سقوط ولسوالی‌ها باعث مختل شدن روند کمک‌های بشردوستانه، ویرانی تأسیسات عامه و مکاتب شده و به زنان و کودکان آسیب جبران ناپذیر زده‌ است.

او خاطرنشان کرد که برای بیرون رفت از این وضعیت، فضا باید تغییر کند. به گفته عبدالله، برای رسیدن به این هدف به ارایه‌ دیدگاه واضح به مردم افغانستان، استقامت و وحدت ملی نیاز است.

رییس شورای عالی مصالحه ملی هم‌چنان افزود که نیروهای امنیتی افغانستان «جانانه» از کشور دفاع می‌کنند و نباید تشویش اضافی برای آن‌ها خلق کرد.

به گفته عبدالله، با اعلام خروج نیروهای خارجی از افغانستان وضعیت استثنایی پیش آمد و طالبان از آن برای تشدید جنگ استفاده کردند که قربانی اصلی این خشونت‌ها در کشور زنان هستند.

عبدالله عبدالله با اشاره به خروج این نیروها از کشور گفت: «در این قسمت کوتاهی صورت گرفته است و در نخست باید مردم به لحاظ ذهنی آماده این کار می‌شدند.»

رییس شورای عالی مصالحه ملی تصریح می‌کند که جنگ در کشور شدت یافته است، اما فرصت صلح نباید از دست برود.

او افزود که طالبان از راه جنگ پیروز شده نمی‌توانند و مردم و جامعه بین‌المللی آتش‌بس فوری می‌خواهند.

در همین حال، آلتا میلر، نماینده سازمان ملل متحد در امور زنان افغانستان، در این نشست گفت که باید آتش‌بس، مبتنی بر جندر صورت بگیرد.

از سویی دیگر شهرزاد اکبر، رییس کمیسیون حقوق بشر افغانستان، نیز بر مشارکت معنادار زنان در مسایل مربوط به صلح تاکید کرد.

نشست «تأمین آتش‌بس و دست یافتن به صلح» از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و نماینده‌گی سیاسی سازمان ملل در افغانستان برگزار شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا