اقتصادجامعهجهانخبر و گزارشسیاست

علمای ۲۱ کشور جهان خواستار کمک به افغانستان شدند

علمای مسلمان از ۲۱ کشور جهان با صدور بیانیه‌ای، خواستار کمک به مردم و حکومت افغانستان شدند.

«محمد نعیم» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در توئیتی نوشت که در یک بیانیه مشترک, علمای 21 کشور جهان از جمله عراق ، لبنان، ترکیه، یمن، لیبی و فلسطین و برخی دیگر خواستار کمک به مردم و حکومت افغانستان شده‌اند.

در این بیانیه آمده است که یکی از بزرگترین وظایف مسلمانان در قبال برادران دینی خود، حمایت از آنان، کمک و اطعام گرسنگان است.

بر اساس این بیانیه، «اسلام تاکید کرده است، به انجام اعمال نیک، همچنان که رسول خدا (ص) فرموده است هر کس شب سیر بخوابد و همسایگانش گرسنه باشند از ما نیست».

این علما تاکید کردند: مردم مسلمان افغانستان امروز به دلیل پایبندی به دین خود، حفظ هویت و پافشاری بر استقلال خود مورد بی عدالتی شدیدی قرار گرفته‌اند.

بیانیه افزود: مردم افغانستان، استوار و ثابت قدم هستند که امپراتوری انگلیس را شکست دادند و به اشغال شوروی سابق پایان دادند همچنین ائتلاف جهانی به رهبری آمریکا را شکست دادند. بنابراین وظیفه امت اسلامی است که از این مردم سرافراز حمایت کند و در سختی‌های جدید و مشکلاتی که می‌کشند در کنارش باشند.

علمای مسلمان تصریح کردند: نیروهای شر و ظالم از طریق محاصره اقتصادی، مانع تراشی و مسدود کردن دارایی‌های افغانستان و عدم به رسمیت شناختن حکومت این کشور به عنوان تنبیه و مجازات برای شکستن اراده این مردم سربلند همچنان در تلاش هستند.

این بیانیه از تمامی مسلمانان و موسسات خیریه خواست که به افغانستان کمک کنند تا مشکلات مردم کمتر شود و کمک‌های بشر دوستانه به اقشار آسیب دیده افغانستان نیز برسد.

در این بیانیه به بانک‌ها، شرکت‌ها و تاجران اسلامی توصیه شده است که در پروژه‌ها در افغانستان سرمایه‌گذاری کنند تا فرصتی نوید بخش ایجاد شود و حکومت جدید نیز بتواند بایستد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا