نگاه‌ها

غرامت فرزند نامشروع آمریکا را افغانستان پرداخت کرد

مردم افغانستان در زمستان سخت سال جاری شرایط ناگواری دارند اما کاخ سفید نیمی از دارایی‌های افغانستان را به بهانه غرامت حملات ۱۱ سپتامبر مصادره کرده است. این در حالی است که عامل اصلی این حملات القاعده فرزند نامشروع آمریکا بوده است.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا هفته گذشته با صدور فرمانی اجرایی با عنوان «حفاظت از دارایی‌های مشخص بانک مرکزی افغانستان» دستور مصادره نیمی از دارایی‌های توقیف شده این کشور به نفع خانواده‌های کشته‌شدگان حملات 11 سپتامبر را صادر کرد.

براساس این فرمان که عنوان زیبای کمک به مردم افغانستان و حمایت از آن‌ها را نیز یدک می‌کشد، قرار است نیمی دیگر از این پول‌هایی که متعلق به مردم افغانستان است برای اهداف “بشردوستانه” هزینه شود.

سریال جنایات آمریکا علیه مردم افغانستان حد و مرز و پایانی ندارد، این کشور تا می‌تواند علیه این ملت مظلوم جنایت می‌کند و سپس پشت نقاب حقوق بشر پنهان می‌شود. اما با جنایتی که به تازگی انجام داده است دیگر نمی‌تواند پشت هیچ نقابی مخفی شود، زیرا دارایی مردمی را دزدیده است که در تب و بحران گرسنگی قرار دارند و قربانی سیاست‌های کاخ سفید هستند.

القاعده بهانه غارت دارایی مردم افغانستان

عملیات تروریستی 11 سپتامبر را شبکه تروریستی القاعده انجام داده است، اکنون چرا تاوانی که باید از این شبکه و حامیانش گرفته شود، از غارت دارایی‌های ملت افغانستان باشد.

تشکیلات القاعده در سال 1988 توسط «اسامه بن لادن» میلیاردر عربستانی جهت مبارزه با شوروی در پیشاور پاکستان تأسیس شد.

«هیلاری کلینتون» وزیر امور خارجه وقت آمریکا در اعتراف مهمی که چند سال پیش در مصاحبه خود با شبکه فاکس نیوز داشت، به صراحت تائید کرد، این آمریکا بود که به ایجاد القاعده به رهبری اسامه بن‌لادن مبادرت ورزید و این گروه را به انواع سلاح‌های پیشرفته مانند موشک‌های «استینگر» مجهز ساخت و پس از عقب‌نشینی شوروی از افغانستان این گروه افراطی را با مدرن‌ترین سلاح‌های آمریکایی در افغانستان و پاکستان رها کرد و بدین‌وسیله پایه بی‌نظمی بنیادینی را در منطقه ایجاد نمود که هنوز ادامه دارد.

حملات 11 سپتامبر توسط 19 هواپیماربا انجام شد که 15 نفر آن‌ها مانند بن لادن اهل عربستان سعودی بودند، دو نفر شهروند امارات متحده عربی، یک نفر اهل مصر و یک نفر نیز اهل لبنان بود. این هواپیماربایان در 4 تیم حضور داشتند و در هر تیم یک نفر بود که آموزش خلبانی را در آموزشگاه‌هایی در داخل خود آمریکا دیده بود.

نادیده گرفته شدن نقش عربستان

مستند مهم پیرامون جنگ بیست سال آمریکا در افغانستان

عربستان سعودی متحد نزدیک آمریکا در منطقه خاورمیانه و اصلی‌ترین تأمین‌کننده نفت در بازارهای دنیاست، به همین دلیل بخش‌هایی از گزارش کمیته تحقیق در مورد نقش احتمالی گروه‌هایی در عربستان سعودی در حمایت از حملات 11 سپتامبر برای مدتی نادیده گرفته شد و محرمانه باقی ماند. اما در سال 2016 میلادی تلاش‌ها برای منتشر شدن این اسناد ادامه پیدا کرد و در نهایت کنگره آمریکا تأیید نمود که خانواده قربانیان حملات 11 سپتامبر حق شکایت از عربستان سعودی در این باره را دارند.

«هرکس باد بکارد طوفان درو خواهد کرد» و این طوفانی بود که گریبان آمریکا را در 11 سپتامبر گرفت، بادی بود که در سال 1988 کاشته شده بود.

امروز فرمان بایدن فرار روبه جلو محسوب می‌شود، چرا که اگر خسارتی هم باید پرداخت شود، دولت مردان کاخ سفید باید پاسخگویی این خسارت باشند چرا که عاملان اصلی 11 سپتامبر، ویرانی و کشتار در افغانستان همین سیاست‌های جنگی کاخ سفید است.

اکنون با فرمان بایدن برای پرداخت غرامت از دارایی‌های افغانستان این سوال مطرح می‌شود که تاوان دو دهه اشغال، جنایت، قتل، شکنجه، ویرانی و چپاول و دزدی معادن و دارایی‌های افغانستان توسط آمریکا را چه کسی پرداخت خواهد کرد؟

مسئول اصلی ویرانی افغانستان در دو دهه گذشته و بحران کنونی سیاست‌های کثیف جنگ طلبانه کاخ سفید است و باید سازمان‌های بین‌المللی و کشورها آمریکا را وادار به پرداخت غرامت نمایند، نه اینکه نظاره‌گر دزدی و چپاول و غارت دارایی‌های افغانستان باشند.

نویسنده: «محمد مهدی دارا»، روزنامه نگار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا