جهانسیاست

غنی: اگر پاکستان سیاست باخت را انتخاب کند به آسیای مرکزی نمی‌رسد

رئیس جمهور افغانستان با هشدار به پاکستان اعلام کرد که باید انتخاب کنید، اگر سیاست باخت را انتخاب کنید هرگز به آسیای مرکزی نخواهید رسید.

اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان اعلام کرد که خروج نیروهای آمریکایی و ناتو، ارزش پاکستان را بسیار تنزل می‌دهد.

وی افزود: پاکستان باید سیاست برد یا باخت را انتخاب کند، آینده آنها با ما مرتبط است. اگر دست دوستی دهند از مسیر افغانستان به آسیای مرکزی دسترسی خواهد داشت.

رئیس جمهور افغانستان ضمن هشدار به دولت اسلام‌آباد ادامه داد که اگر پاکستان سیاست بخات یعنی تداوم جنگ را انتخابات کند و افغانستان آباد نباشد، هرگز به آسیای مرکزی نخواهد رسید.

«عارف علوی» رئیس جمهور پاکستان چندی قبل گفته بود که کشورش همواره نقش بسیار خوبی در راستای برقراری صلح در افغانستان ایفا کرده است.

وی به صدای آمریکا گفته بود که جنگ در افغانستان جان حدود 70 هزار زندگی شهروندان پاکستان را گرفته و میلیارد ها دلار به این کشور زیان رسانده است: بنابراین پاکستان نمی‌خواهد مذاکرات صلح افغانستان با شکست روبرو شود.

اشرف غنی پیش از این نیز خواسته بود که پاکستان دوستی یا دشمنی را انتخاب کند.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که نیروهای خارجی باید تا 11 سپتامبر سال جاری افغانستان را ترک کنند، مذاکرات بین‌الافغانی قطر در بن‌بست است و رایزنی‌ها برای برگزاری نشست استانبول بین طالبان و دولت افغانستان ادامه دارد.

وزارت امور خارجه افغانستان نیز 2 اردیبهشت در بیانیه‌ای گفت که وزرای امور خارجه افغانستان، پاکستان و ترکیه درباره موفقیت روند صلح و از سرگیری مذاکرات صلح با طالبان همچنین تقویت اجماع منطقه‌ای برای حمایت از صلح در استانبول گفت‌وگو می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا