خبر و گزارشدیپلماسی

غنی: تصمیم امریکا باعث شد نگرانی های مردم رفع شود

رئیس جمهور غنی می‌گوید، افغانستان به تصمیم امریکا در مورد خروج نیروهایش از افغانستان احترام می‌گذارد؛ زیرا افغانستان در مرحله سقوط قرار ندارد و نیروهای نظامی توانایی دفاع مستقلانه از کشور را دارند.

این در حالی است که جو بايدن رئيس جمهور امريکا در ۲۵ حمل اعلام کرد که مى‌خواهد جنگ ٢٠ ساله در افغانستان را خاتمه بدهد و از ماه مى سال ‌روان میلادی، خروج نيروهاى خود را از افغانستان آغاز و در ماه سپتمبر پایان دهد، اما او گفته است که به کمک هایش به افغانستان همچنان ادامه می دهد.

ناتو همچنان اعلان نمود که در تقسيم اوقات ياد شده، نيروهايش را از افغانستان خارج مى ‌کند.

در خبرنامۀ دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری آمده است که رئیس جمهور غنی شام دیروز در نشستی در مرکز بین المللی نظامی گنجوی که به ابتکار حکومت آذربایجان از طریق ویدیو کنفرانس برگزار شده بود، اشتراک و صحبت کرد.

رئیس جمهور غنی در این نشست که مقامات شماری کشورها و سازمان های بین المللی نیز در آن اشتراک داشتند، به تصمیم اخیر رئیس جمهور ایالات متحده امریکا اشاره کرده و گفته است: «ما به این تصمیم احترام می گذاریم و در راستای انجام این روند همکاری لازم خواهیم نمود.»

وی با ذکر این که اکنون افغانستان از یک سو با پروسۀ صلح، اتصال و همکاری های منطقوی و از جانب دیگر در برابر شبکه های «فرامنطقوی تروریستی و شبکه های جرمی» قرار دارد، گفته است که باید برای مدیریت بحران ناشی از تروریزم و شبکه های جرمی، همکاری‌ها با افغانستان کماکان ادامه یابد.

موصوف همچنان گفت که تصمیم امریکا باعث شد تا نگرانی های مردم بخاطر خروج و عدم خروج نیروهای امریکایی از افغانستان رفع گردد.

غنی با اشاره بر اینکه طالبان یا صلح را بپذیرند و یا در برابر شان مبارزه ادامه می یابد، علاوه کرد: «مردم ما از ۴۲ سال بدینسو از حق مشروع شان برای دستیابی به صلح محروم مانده اند و یک افغانستان صلح آمیز و عاری از خشونت و جنگ، به نفع پاکستان و تمام کشورهای منطقه است.»

به گفته او، نقشه راه صلح بر سه ستون آتش بس، تامین صلح پایدار و عادلانه و برگزاری انتخابات استوار است و او به خاطر رسیدن به صلح حاضر است که قبل از پایان دورۀ ریاست جمهوری اش، انتخابات زود هنگام را برگزار نماید.

وی تاکید کرده است که افغانستان در مرحله سقوط قرار ندارد و نیروهای امنیتی و دفاعی توانایی دفاع مستقلانه از کشور را دارند و از چندین سال بدینسو ۹۴ در صد عملیات را به گونۀ مستقلانه انجام می‌دهند.

رئیس جمهور غنی در این نشست بر تمرکز بیشتر جامعه بین المللی به افغانستان پس از خروج نیروهای شان تاکید ورزید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا