خبر و گزارشسیاست

غنی: مردم افغانستان در ۴۰ سال گذشته از حق صلح محروم شدند

رئیس‌جمهور غنی می‌گوید که شهروندان افغانستان در طول ۴۰ سال گذشته از حق صلح محروم شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری کوکچه، غنی که امروز (سه‌شنبه، ۱۰ حمل) در نهمین نشست وزیران خارجه کشورهای قلب آسیا-روند استانبول در شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان صحبت می‌کرد، بیان داشت که اکنون صلح برای شهروندان افغانستان یک خواست نه، بل یک امر ضروری پنداشته می‌شود.

وی تصریح کرد که متاسفانه در طول ۴۲ سال گذشته یک چیز هرگز تغییر نکرد، و آن این که مردم افغانستان از حق صلح محروم شده‌اند.

رئیس‌جمهور غنی در عین حال تاکید کرد که حکومت افغانستان و متحدانش در تلاش یافتن یک راه‌حل منطقی و دستیابی به صلح باعزت هستند.

او همچنان در این نشست خاطرنشان ساخت که روابط افغانستان و تاجیکستان بر اساس احترام و اعتماد متقابل استوار است.

Bir 9 kişi, takım elbise ve şunu diyen bir yazı '9th MINISTERIAL CONFERENCE "STRENGTHENING CONSENSUS FOR PEACE AND DEVELOPMENT' Dushanbe, 29 30 March 2021' görseli olabilir

رئیس جمهور غنی: صلح نه تنها یک خواست، بلکه نیاز مبرم ما می باشد
نهمین کنفرانس قلب آسیا- پروسۀ استانبول تحت عنوان “تقویت اجماع برای صلح و انکشاف” به اشتراک محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد.
در این کنفرانس برعلاوۀ رئیس جمهور غنی، امام علی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان و نمایندگان کشورهای اشتراک کننده و سازمان های بین المللی حضور داشتند.
ابتدا رئیس جمهور امام علی رحمان صحبت کرد و ضمن خوش آمدید به رئیس جمهور غنی و سایر اشتراک کنندگان، گفت که ما هیشه طرفدار صلح و ثبات افغانستان هستیم. استقرار صلح و ثبات در منطقه به صلح و ثبات افغانستان وابسته است.
رئیس جمهور تاجیکستان گفت که مردم افغانستان در اثر جنگ و جدال تحمیلی که عامل آن مداخلاات بیرونی است و همه روزه رنج می برند، مایه نگرانی همه ما است و کشورهای منطقه نباید افغانستان را در چالش های تحمیل شده، تنها بگذارد.
وی با اشاره بر اینکه مرزهای عنعنوی مشترک، کشورهای منطقه را با هم پیوند میدهد، گفت که ما عزم قوی داریم که کیفیت همکاری خویش را در عرصه های مختلف با افغانستان تقویت بخشیم.
رئیس جمهور رحمان، همکاری کشورش را به خاطر رشد تجارت و ترانزیت در افغانستان ابراز کرد و گفت که تاجیکستان آماده است که متخصصین افغان را در بخش مختلف مورد آموزش قرار دهد.
رئیس جمهور غنی در سخنرانی خویش ضمن تشکر از رئیس جمهور امام علی رحمان بخاطر میزبانی این کنفرانس، وزرا و رؤسای هیات های اشتراک کننده، گفت که مناسبات افغانستان و تاجیکستان بر اساس منافع مشترک و احترام و اعتماد متقابل بنیاد گذاشته شده و از حمایت، مهمانوازی و اعطای دوکتورای افتخاری ابراز امتنان می کنم.
رئیس جمهور افزود که سرحدات میان افغانستان و تاجیکستان منحیث نمونه همکاری متتقابله به سرحدات باز و همکاری مبدل شود و طرح های ما باید موجب رفاه و آسایش مردمان دو کشور و منطقه گردد.
رئیس جمهور غنی تصریح کرد که افغانستاان نقش خود را منحیث چهارراه آسیا و محل تلاقی این قاره ایفا می کند. وی همچنان از مشکلات تروریزم، مواد مخدر و تغییرات محیط زیستی یادآوری کرد و گفت که ما باید با همکدیگر مشترکاً تلاش کنیم تا مناسبات مردم کشورهای منطقه بیشتر از پیش، تحکیم یابد.
رئیس جمهور گفت که دولت افغانستان آماده است تا در زمینه راه اندازی و عملی نمودن پروژه های منطقوی همکاری کند و به یاری خداوند بالای خشونت و تروریزم فایق می آییم و به صلح و ثبات باعزت و پایدار نایل خواهیم آمد.
رئیس جمهور غنی از تلاش های کشورهای منطقه، شرکا و سازمان های بین المللی بخاطر جهت دادن به صلح افغانستان تشکر کرد و گفت که تامین صلح و ثبات در افغانستان به مانند اکسیجن برای همه ما مهم است.
رئیس جمهور غنی با اشاره بر اینکه صلح نه تنها یک خواست، بلکه نیاز مبرم ما می باشد و آغاز حکومت ما در اولویت قرار داشته است، گفت که مردم ما از ۴۲ سال بدینسو حق شان را برای صلح به دست نیاروده اند.
وی افزود که من نمی توانم درد و رنج مردم و نیروهای امنیتی و دفاعی خویش را که همه روزه بخاطر وطن قربانی میدهند، به کلمات بیان کنم. ادامه جنگ و خشونت برضد منافع ما بوده و از آن باید رهایی یابیم.
رئیس جمهور دراخیر سخنانش گفت که مردم افغانستان به آینده خویش امیدوار اند، ما امید خود را از دست نمی دهیم و با توجه به اینکه حکومت افغانستان و شرکای بین المللی فهم مشترک در زمینه صلح دارند، صلح و ثبات در افغانستان تامین می گردد.

Bir 1 kişi ve iç mekan görseli olabilir

Bir 2 kişi, ayakta duran insanlar ve şunu diyen bir yazı 'HEART OF ASIA ISTANBUL PROCESS 9th MINISTERIAL CONFERENCE "STRENGTHENING CONSENSUS FOR PEACE AND DEVELOPMENT" Dushanbe, 29 30 March 2021' görseli olabilir

Bir 4 kişi ve ayakta duran insanlar görseli olabilir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا