خبر و گزارشسیاست

فهیم دشتی: دست‌کم هزار تروریست خارجی بیشتر پاکستانی کشته یا اسیر شده‌اند

سخنگوی جبهه مقاومت پنجشیر اعلام کرد که پریان پنجشیر از لوث وجود طالبان کاملا پاکسازی شد. دست‌کم هزار تروریست به دلیل انسداد مسیر برگشت و خروج گیر افتاده بودند،

فهیم دشتی سخنگوی مقاومت ملی افغانستان در پنجشیر اعلام کرد: پریان پنجشیر از لوث وجود طالبان کاملا پاکسازی شد. دست‌کم هزار تروریست به دلیل انسداد مسیر برگشت و خروج گیر افتاده بودند، تمام مهاجمان هنگام فرار و عقب‌نشینی توسط مردم محل با کمک رزمندگان مقاومت کشته، تسلیم یا اسیر شدند. شمار زیادی از این اسرا خارجی و بیشتر پاکستانی‌ اند.

در حالی که از جمعه شب تا اکنون جزئیات جنگ میان نیروهای طالبان و جبهه مقاومت از داخل پنجشیر بیرون نشده است؛ اما طالبان می‌گویند که نیروهای آنان چهار ولسوالی پنجشیر را به اداره شان در آورده اند.

انعام الله سمنگانی، یک عضو کمیسیون فرهنگی طالبان، می‌گوید که نیروهای آنان ولسوالی‌های شتل، پریان، خنج و آبشار ولایت پنجشیر را به اداره شان در آورده اند.

به گفته وی، اکنون درگیری‌ها میان آنان و جبهه مقاومت در ولسوالی عنابه جریان دارد.

آقای سمنگانی گفت: «ولسوالی‌های پریان، شتل، خنج و آبشار کاملن فتح شده و مجاهدین در مناطق مرکزی عنابه قرار دارند.»

از سویی هم، به علت قطع شدن شبکه‌های مخابراتی در پنجشیر، موفق به گرفتن دیدگاه جبهه مقاومت در این باره نشدیم.

در همین حال، احمد مسعود، فرمانده جبهه مقاومت، می‌گوید که آنان در برابر حمله‌های طالبان بر پنجشیر ایستادگی می‌کنند.

امرالله صالح، یکی دیگر از فرماندهان جبهه مقاومت، نیز در یک نوار تصویری می‌گوید که وضیعت دشوار است، اما آن‌ها ایستادگی خواهند کرد.

آقای صالح گفت: «مقاومت ادامه دارد. دشمن متقبل تلفات شده و ما هم تلفات داریم. من دیروز در خاک‌سپاری همسنگرانم اشتراک داشتم. ولی ما بر اوضاع مسلط استیم.»

با این حال، صلاح الدین ربانی رییس حزب جمعیت اسلامی، در یک نوار تصویری از طالبان می‌خواهد که بی‌درنگ حمله‌های شان را بر پنجشیر متوقف بسازند.

آقای ربانی گفت: «در صورت تداوم و اعمال سیاست فشار، زور و خشونت علیه مردم، دیر یا زود شاهد مقاومت‌های مردمی در سایر مناطق کشور خواهیم بود.»

عطامحمد نور، رییس شاخه جدا شده جمعیت، نیز در صفحه فیسبوکش نگاشته است که ادامه حمله‌های طالبان بر پنجشیر آتش یک نبرد دیگر را در کشور شعله‌ور خواهد ساخت.

آقای نور در صفحه فیسبوکش چنین نگاشته است: «اگر درخواست رهبران برای تفاهم سیاسی به نتیجه نرسد، توسعه جبهه مقاومت از گزینه‌های دیگری است که روی آن تمرکز خواهیم کرد.»

از آغاز درگیری‌ها میان نیروهای طالبان و جبهه مقاومت در پنجشیر نزدیک به یک هفته می‌گذرد.

هر چند دو طرف مذاکراتی را نیز برای حل اختلاف‌های شان انجام دادند، اما این گفت‌وگوها نتیجه‌یی در پی نداشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا