جهانخبر و گزارش

پوتین اسناد الحاق مناطق دونتسک، لوگانسک، خرسون و زاپوروژیه اوکراین به روسیه را امضا کرد

فوری: پوتین، رئیس‌جمهور روسیه توافق‌نامه‌هایی را درباره الحاق مناطق دونتسک، لوگانسک، خرسون و زاپوروژیه اوکراین به روسیه امضا کرد

پوتین با بیان اینکه در مورد مناطقی که به روسیه الحاق خواهند شد مذاکره نخواهند کرد، گفت: ما از کی‌یف می‌خواهیم که اقدامات نظامی را متوقف کند و پای میز مذاکره بنشیند.

دانمارک و سوئد روز جمعه در نامه‌ای به سازمان ملل نوشتند انفجارهایی که خطوط لوله گاز طبیعی را در زیر دریای بالتیک و پیش از نشت‌های عظیم متان به لرزه درآورد، «احتمالاً با بار انفجاری چند صد کیلویی (پوندی) مطابقت دارد.
محققان نروژی روز جمعه نقشه‌ای منتشر کردند که نشان می‌دهد ستون عظیم متان منتشر شده توسط خطوط لوله آسیب‌دیده نورد استریم ۱ و ۲ در بخش‌های وسیعی از منطقه نوردیک حرکت خواهد کرد.
مسکو خواستار برگزاری نشست اضطراری در سازمان ملل شده است. شورای امنیت در مورد خطوط لوله بحث و گفتگو کرد و خواستار یک تحقیق بین المللی کامل برای ارزیابی آسیب به خطوط لوله شد که گاز طبیعی را از روسیه به اروپا می رساند. روسیه می گوید “به نظر می رسد یک حمله تروریستی است که احتمالا در سطح دولتی انجام شده است.”
خرابکاری مشکوک این هفته در خطوط لوله نورد استریم ۱ و ۲ دو نشت متان را در سوئد ایجاد کرده است، از جمله یک نشت بزرگ در بالای جریان شمالی ۱ و یک نشت کوچکتر در بالای جریان شمالی ۲ و دو نشت در خارج از دانمارک.
این یک به روز رسانی اخبار فوری است. داستان قبلی AP در زیر آمده است.
کپنهاگ دانمارک (AP) – محققان نروژی روز جمعه نقشه‌ای را منتشر کردند که نشان می‌دهد ستون عظیم متان توسط خطوط لوله آسیب‌دیده نورد استریم در بخش‌های وسیعی از منطقه نوردیک حرکت خواهد کرد.
نقشه منتشر شده توسط موسسه تحقیقات هوایی نروژ، مسیر مورد انتظاری را که گاز گرم کننده سیاره پس از نشت در خطوط لوله نورد استریم ۱ و ۲ طی خواهد کرد، نشان می دهد.
استفان پلات، استاد موسسه تحقیقات هوای نروژ، گفت: «فرض می‌کنیم باد در ناحیه نشت، انتشار گاز متان را تا مجمع‌الجزایر فنلاند به سمت شمال منفجر کرد، سپس به سمت سوئد و نروژ خم شد».
این موسسه مستقل بخشی از سیستم مشاهده کربن یکپارچه، یک اتحاد تحقیقاتی اروپایی است که می‌گوید این توسط مشاهدات زمینی ICOS از چندین ایستگاه در سوئد، نروژ و فنلاند تایید شده است. انتشار “مقدار عظیم گاز متان”.
این سطوح متان برای سلامت عمومی خطرناک نیست، اما این گاز منبع بالقوه گرمایش جهانی است.
به دنبال خرابکاری مشکوک این هفته در نورد استریم ۱ و ۲ که گاز طبیعی روسیه را به اروپا می برد، دو نشتی از سوئد رخ داد، از جمله یک نشت بزرگ در بالای جریان شمالی ۱ و یک کوچکتر بالای جریان شمالی ۲ و دو نشت از سوئد. دانمارک
گارد ساحلی سوئد گفت نشتی نورث استریم ۲ «کاهش یافته است، اما همچنان ادامه دارد». گارد ساحلی در بیانیه ای اعلام کرد، با این حال، هشدارهای ناوبری برای کشتی ها از ۵ مایل دریایی از مناطق حادثه دیده به ۷ مایل دریایی (۱۳ کیلومتر یا ۸ مایل) افزایش یافته است.
دانمارکی ها و سوئدی ها این گسست ها را نتیجه “اقدامات عمدی” توصیف کرده اند.
روسیه همچنین گفته است که افشای اطلاعات ناشی از اقدامات عمدی است و گفته است: «به نظر می رسد یک حمله تروریستی است که احتمالاً در سطح دولتی انجام شده است».
مسکو خواستار برگزاری نشست اضطراری در سازمان ملل شد. شورای امنیت در مورد خطوط لوله بحث و گفتگو کرد و خواستار تحقیقات بین المللی کامل برای ارزیابی آسیب به خطوط لوله شد. دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین گفت که مطالعه تنها زمانی امکان پذیر خواهد بود که نشت گاز از آنها متوقف شود.
زلزله شناسان شمال اروپا انفجارهایی را قبل از نشت ثبت کردند. اولین انفجار اوایل دوشنبه در جنوب شرقی جزیره بورنهولم دانمارک به ثبت رسید. دومین انفجار قوی‌تر در شمال شرقی جزیره در آن شب، معادل زلزله ۲.۳ ریشتری بود.
ناتو روز پنجشنبه هشدار داد که هرگونه حمله به زیرساخت های حیاتی ۳۰ کشور عضو خود را تلافی خواهد کرد و با اشاره به خرابکاری به عنوان علت احتمالی آسیب به خطوط لوله گاز طبیعی، به دیگر مقامات غربی پیوست. دانمارک یکی از اعضای ناتو است و سوئد در حال پیوستن به ائتلاف نظامی است.
اولین نشت در خطوط لوله که از روسیه به آلمان امتداد می یابد روز سه شنبه گزارش شد که شرکت های انرژی و اروپایی را بر آن داشت تا امنیت را تقویت کنند.
امنیت زیرساخت های انرژی در سراسر منطقه شمال اروپا افزایش یافته است.
ترس از آسیب بیشتر به زیرساخت های انرژی اروپا فشار بر قیمت گاز طبیعی را که قبلاً افزایش یافته بود، افزایش داده است. روسیه، تامین کننده اصلی اروپا، در اوایل سال جاری به تلافی تحمیل شده پس از تهاجم به اوکراین، تحویل را قطع کرد. این باعث درد اقتصادی گسترده در سراسر این قاره شده است.
مقامات نروژ، یکی از تولیدکنندگان بزرگ نفت و گاز، حداقل شش مورد مشاهده پهپاد در نزدیکی تاسیسات دریایی در دریای شمال را گزارش کرده اند. این امر باعث شد که سازمان ایمنی نفت نروژ – تنظیم کننده ایمنی نفت این کشور اسکاندیناوی – روز دوشنبه “از همه اپراتورها و مالکان کشتی ها هشیاری بیشتر شود.” روز چهارشنبه، یوناس گهر استور، نخست وزیر نروژ گفت که هیچ تهدید مشخصی علیه نروژ وجود ندارد. تاسیسات دریایی نفت و گاز
روزنامه دانمارکی Extra Bladet می گوید یک پهپاد روز چهارشنبه در نزدیکی یک تاسیسات نفت و گاز دریایی دانمارک در دریای شمال مشاهده شد.
سوئد تدابیر امنیتی در اطراف سه نیروگاه هسته ای خود را تشدید کرد.
ator Svenska kraftnat، گفت که هنوز نمی‌داند کابل برق زیردریایی که بین جنوب سوئد و لهستان می‌گذرد، در اثر پاره شدن خط لوله گاز نورد استریم در فاصله ۵۰۰ متری (۵۴۷ یارد) آسیب دیده است یا خیر. دستکاری عمدی بود
Per Kvarnefalk، سخنگوی Svenska kraftnat، اواخر پنجشنبه گفت: «از آنجایی که کابل در سرویس نیست، نمی توان تشخیص داد که کابل به نحوی آسیب دیده است یا خیر. بنابراین، اوایل هفته آینده با استفاده از تجهیزات اندازه‌گیری ویژه، آزمایش‌هایی را روی کابل انجام خواهیم داد تا مشخص کنیم که آیا کابل کاملاً کار می‌کند یا خیر.
Svenska kraftnat تا حدی مالک کابل فشار قوی بیش از ۲۵۰ کیلومتر است که برق را از طریق دریای بالتیک منتقل می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا