اقتصادجهانخبر و گزارش

قیمت گاز طبیعی در اروپا طی یک هفته ۵۲ درصد افزایش یافت

قیمت مگاوات ساعت گاز طبیعی که در 9 ژوئن در اروپا با قیمت 84 یورو معامله می شد، امروز با 52 درصد افزایش به 128 یورو رسید.

قیمت گاز طبیعی در اروپا در هفته گذشته ۵۲ درصد افزایش یافته است.

قیمت قرارداد گاز در ماه ژوئیه که در TTF، نقطه تجارت مجازی گاز طبیعی مستقر در هلند با عمیق ترین عمق در اروپا معامله می شود، دیروز به ۱۲۰ یورو در هر مگاوات ساعت بسته شد.

قیمت مگاوات ساعت گاز طبیعی در اروپا در ماه ژوئن ۸۴۸۴ یورو بود. قیمت مگاوات ساعت گاز طبیعی با ۵۲ درصد افزایش به ۱۲۸ یورو رسید.

اعلام تعطیلی این تأسیسات حداقل به مدت ۳ هفته به دلیل آتش سوزی در پایانه فری پورت LNG در تگزاس، ایالات متحده آمریکا در ۹ ژوئن، باعث افزایش قیمت ها شد. در بیانیه ای که بعداً منتشر شد، عنوان شد که این تاسیسات تا قبل از پایان سال نمی تواند افتتاح شود.

تاسیسات فری پورت که نقش مهمی در ال ان جی ارسالی به اروپا و آسیا دارد، ۲۰ درصد گاز طبیعی مایع تولید شده توسط ایالات متحده را تامین می کند.

علاوه بر این، شرکت انرژی روسیه گازپروم اعلام کرد که به دلیل مشکلات فنی، صادرات گاز طبیعی از طریق خط لوله نورد استریم را کاهش خواهد داد.

گازپروم در ۱۴ ژوئن اعلام کرد که صادرات گاز از طریق نورد استریم از ۱۶۷ میلیون متر مکعب به ۱۰۰ میلیون متر مکعب کاهش یافته است. گازپروم دیروز با اشاره به اینکه هنوز برخی از تجهیزات فنی ارسال شده به شرکت زیمنس آلمان برای تعمیر و نگهداری بازنگشته است، هشدار داد که صادرات گاز طبیعی به اروپا از طریق خط لوله نورد استریم ۳۳ درصد دیگر کاهش خواهد یافت.

در نهایت گازپروم ۱۵ درصد جریان گاز را به شرکت انرژی ایتالیایی ENI کاهش داد که قیمت ها را افزایش داد.
منبع: آژانس خبری بین‌المللی کوکچه

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا