جهانخبر و گزارشسیاست

مجاهد: مشکل پنجشیر حل می‌شود؛ درخواست از امریکا برای توقف روند خروج افغان‌ها / با ترکیه روابط حسنه خواهیم داشت ولی سربازانش را نمی‌خواهیم

سخنگوی طالبان امروز (سه شنبه) در کنفرانس خبری گفت: طالبان اعلام کرده که جنگ در افغانستان به پایان رسیده و ما نمی‌خواهیم حتی یک گلوله شلیک شود و موضوع این منطقه و ولایت از طریق مذاکره حل خواهد شد و ۸۰ درصد مطمن هستیم که در آنجا جنگ صورت نخواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری کوکچه؛ ذبیح الله مجاهد سخنگیو طالبان امروز (سه شنبه) در کنفرانس خبری گفت: وزارت بهداشت کار خود را آغاز کرده و مردم در همه بیمارستان‌ها تحت درمان هستند و سایر ادارات دولتی نیز به زودی فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.

وی افزود: همچنین از فردا (چهارشنبه) تمام بانکها فعالیت های خود را آغاز خواهند کرد.

مسئله پنجشیر از طریق مذاکره حل می‌شود

مجاهد درباره پنجشیر گفت: طالبان اعلام کرده که جنگ در افغانستان به پایان رسیده و ما نمی‌خواهیم حتی یک گلوله شلیک شود و موضوع این منطقه و ولایت از طریق مذاکره حل خواهد شد و ۸۰ درصد مطمن هستیم که در آنجا جنگ صورت نخواهد گرفت.

وی افزود: تعدادی تجهیزات و خودروهای دولتی به پنجشیر منتقل شده است و ما در حال مذاکره با آنها هستیم تا تسلیم شده و به انبارهای دولتی بازگردانده شوند.

وی همچنین درباره فعالیت سفارت‌های خارجی نیز گفت: از همه سازمانهای بین المللی و نمایندگان دیپلماتیک که در کابل ماندند و کار خود را متوقف نکردند تشکر می کنم و آنها می توانند به فعالیت خود ادامه دهند و اعضای ما امنیت آنها را تامین خواهند کرد.

تاریخ خروج آمریکا تمدید نمی‌شود

وی در مورد تاریخ خروج آمریکا نیز گفت: تمدید خروج به صورت یکجانبه از سو آمریکا بوده و این برخلاف توافق است و ما دیگر اجازه نمی دهیم که این تاریخ تمدید شود.

وی افزود: آنها پتانسیل بالایی دارند، هواپیما دارند و می توانند تا تاریخ تعیین شده نیروهای آمریکایی از افغانستان به طور کامل تخلیه شوند.

درخواست طالبان از امریکا برای توقف روند خروج افغان ها

این مقام طالبان در برخی دیگر از این کنفرانس خبری درباره وضعیت فرودگاه کابل نیز گفت: ما از آمریکایی‌ها خواستیم دعوت برای تخلیه افغان‌ها را متوقف کنند و مشکل فعلی در فرودگاه کابل به دلیل هجوم مردم به این مکان است.

وی افزود: ما تلاش کردیم که هرج و مرج را کنترل کنیم ولی باز هم آمریکایی ها تلاش دارند که کادرهای مهم ما را از افغانستان بیرون می‌کنند و ما از آمریکایی‌ها خواستیم که دعوت برای تخلیه افغان‌ها را متوقف کند.

ملاهبت الله زنده است

مجاهد همچنین درباره سوالی درباره رهبر طالبان و نظامیان این کشور نیز گفت: به خواست خدا رهبر ما شیخ هیبت الله آخوندزاده زنده است و به زودی حضور خود را اعلام خواهد کرد و طالبان تلاش دارد تا ارتش را دوباره احیا کنند. نظامیان دوباره استخدام خواهند شد و نخبه‌های سابق هم دوباره استخدام می‌شوند.

وی همچنین دیدار ملابرادر معاون سیاسی طالبان با رئیس سیا را رد کرد و گفت: دیداری میان ملابرادر معاون سیاسی این گروه و رئیس سیاه در کابل رخ نداده است.

مجاهد در پاسخ به سوالی درباره تهدید داعش در افغانستان نیز گفت: بلی، رویدادهای امنیتی پیش می‌آید و تمام تلاش ما این است که تمام مناطق کشور امنیت لازم را داشته باشند.

وی ادامه داد: ما از همه کشورها می‌خواهیم که از زمین آنها برای کشور ما مشکلی برنخیزد و قطعا از افغانستان علیه هیچ کشوری اقدام نخواهد شد.

کمک‌های خارجی مشروط پذیرفته نخواهد شد

این مقام ارشد طالبان درباره کمک‌های خارجی نیز گفت: کمک‌های خارجی دو نوع است که یکی بلاعوض و بشردوستانه است، طالبان قطعا از این کمک‌ها استقبال می‌کند.

وی نوع دوم کمک ها را مشروط عنوان کرد و گفت: برخی کمکها برای اهداف خاص صورت می گیرد که طالبان به هیچ وجه چنین کمکی را قبول نخواهد کرد.

مجاهد درباره حضور نظامی ترکیه نیز گفت: نیازی به حضور ترکیه ندارد و ما توانایی لازم برای تامین امنیت فرودگاه کابل را داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا