جامعهخبر و گزارشسیاستنگاه‌ها

مخدوم عالم کیست؟ | چرا اختلافات قومی باعث شورش در صفوف طالبان می‌شود؟

مخدوم عالم کیست؟ | چرا اختلافات قومی باعث شورش در صفوف طالبان می‌شود؟گروه طالبان تلاش می‌کند شورش اقلیت‌های نژادی داخل صفوف خود به خصوص در ولایت‌های شمالی را مهار کند.

شورش رخ داده در صفوف گروه طالبان از سوی گروه‌های ازبک ولایت فاریاب است به طوریکه درگیری‌هایی بین عناصر طالبان چهار کشته و تعدادی زخمی برجای گذاشت.

اختلافات نژادی عمیق در افغانستان یکی از محرک‌های اصلی دوره‌های جنگ در این کشور بوده است. ازبک‌ها و تاجیک‌ها و دیگر اقلیت‌های نژادی در ولایت‌های شمالی با طالبان مخالف هستند؛ طالبانی که پشتون‌ها بر آن مسلط هستند با این وجود برخی اعضای قومیت‌های شمالی به طالبان پیوسته‌اند و نقش مهمی در کنترل بر کشور در سال گذشته ایفا کردند.

تمیم عاصی، رئیس آکادمی جنگ افغانستان برای تحقیقات صلح اظهار کرد: حدس زدن علت درگیری ولایت فاریاب زود است و مثل گلوله برفی خواهد بود که پژواکش از طریق صفوف غیرپشتون طالبان در شمال و غرب افغانستان طنین انداز خواهد شد.

ساکنان محلی گفته‌اند، دلیل درگیری در فاریاب بازداشت «مخدوم عالم» یکی از رهبران طالبان است که ازبکی برجسته در داخل طالبان است و درگیری‌ها در دو شهرستان فاریاب و جوزجان را به دلیل ادعاهای سرقت رهبری می‌کند.

هنوز به رغم اذعان طالبانی‌ها به بازداشت او این گروه بیانیه رسمی درباره اتهامات مطرح شده علیه او منتشر نکرده است.

درگیری منجر به شورش گسترده‌تر شد که ازبکی‌های داخلی آن را نوعی تبعیض از جانب پشتون‌ها خواندند.

ساکنان محلی در شهر میمنه مرکز ولایت فاریاب در روز جمعه گفتند، خیابان‌های منتهی به دفاتر دولتی بسته شده و نیروهای ویژه طالبان کنترل دفتر فرماندار را به دست گرفتند.

یکی از ساکنان ولایت فاریاب به روزنامه وال استریت ژورنال گفت، تمام مغازه‌ها و بازارها بسته هستند و احتمال می‌رود هر لحظه اتفاق بدی بیفتد، در حال حاضر اختلاف نژادی در طالبان بسیار زیاد است.

همچنین «صلاح‌الدین ایوبی» عضو برجسته ازبکی طالبان دو بار حین رفتن به فاریاب برای میانجی‌گری برای حل بحران در معرض تلاش برای ترور قرار گرفت و یکی از ساکنان محلی گفت، طالبان می‌ترسد او به شورشیان بپوندد.

«شویت رسالات»، فرمانده ازبکی طالبان در استان جوزجان گفت، بازداشت عالم به مسائل نژادی مربوط نیست و از این مساله سوء استفاده و تبدیل به بحران قومیتی شده است که باید از مسئولان آن تحقیق به عمل آید.

در این راستا آماج نیوز عصر شنبه گزارش داد، طالبان یک رهبر این گروه از قومیت ازبک را آزاد کرد. مخدوم عالم روز پنج‌شنبه در مزار شریف بازداشت شده بود.

به گزارش العین الاخباریه، مخدوم عالم رهبر معروف ازبکی طالبان است که از زندان آزاد شده است.

او بنا به دستور ملا فاضل معاون وزیر دفاع طالبان روز پنج‌شنبه بازداشت شده بود. مخدوم عالم از ساکنان ولایت فاریات است و بازداشتش باعث شده بود حامیانش در این ولایت در اعتراض به طالبان به خیابان‌ها رفته و مقابل ساختمان محلی تجمع کنند.

این در حالی است که یک منبع گروه طالبان گفته است، فرمانده ازبک تبار را که از سوی این گروه دستگیر شده بود، به کابل آورده‌اند.

به نقل از آماج نیوز، منبعی از طالبان که نمی‌خواهد نامی از او برده شود می‌گوید، مخدوم عالم آزاده نشده بلکه به کابل منتقل شده است.

اما نزدیکان مخدوم عالم به می‌گویند، که او در کابل در خانه‌ی عبدالسلام حنفی معاون نخست‌وزیر گروه طالبان است.

پیشتر نیروهای طالبان داماد شیر محمد، معروف به غضنفر فرمانده تاجیک طالبان را در ولایت سرپل در شمال افغانستان بازداشت کردند.

آماج نیوز به نقل از منابع محلی گزارش داد، طالبان یکی از رهبران خود معروف به غضنفر را بازداشت و به ولایت بلخ منتقل کرده است.

طالبان هنوز دلایل بازداشت او را اعلام نکرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا