جامعهخبر و گزارشفرهنگ و هنر

مراسم گرامیداشت هژدهمین سالیاد به رسمت شناختن زبان اوزبیکی و ترکمنی در مزارشریف

شماری از فرهنگیان و نخبگان شهرمزارشریف از هژدهمین سالیاد به رسمت شناختن زبان اوزبیکی و ترکمنی تجلیل کردند. آنان می گویند که حکومت در قبال فرهنگ و زبان مادری ساکنان افغانستان مسئولیت دارند.

عبدالهادی قادری از برگزارکنندگان مراسم تجلیل از هژدهمین سالیاد به رسمت شناختن زبان اوزبیکی و ترکمنی می گوید: همه گزینه های امتیازدار در عرصه تعلیمی و آموزش در حکومت قبلی و فعلی برای دانش آموزان فارسی زبان و پشتو زبان ارائه می شود و با تاسف گویندگان سایر زبان ها بخصوص اوزبیکی و ترکمنی از این گزینه ها محروم بودند.

وی گفت که دانش آموزان اوزبیک زبان در کشور با نبود نصاب تعلیمی به زبان اوزبیکی و کمبود آموزگار مسلط به این زبان مواجه هستند و ما از همه، به خصوص مسئولین حکومت می خواهیم در این قسمت توجه جدی نمایند.

احمدخلیل اوغلی استاد ادبیات در دانشگاه بلخ نیز می گوید حمایت و تقویت از زبان های رایج در کشور سبب تقویت و شکوفایی فرهنگ کشور می شود و باید در این زمینه تلاش های فراوانی صورت بگیرد نه اینکه تبعیض یا تعصب مانع پیشرفت فرهنگ و جامعه ما شود.

امید الله کریمی فعال فرهنگی و اجتماعی در شهر مزارشریف گفت: جایگاه زبان رسمی کشور را باید ارج بگذاریم و درصدد پیشرفت آن باشیم و من از مسئولین دولت اسلامی طالبان می خواهم نصاب تعلیمی دانش آموزان اوزبیک زبان را طبق قوانین و خواسته های مردم فراهم بسازد.

تعداد از اشتراک کنندگان این مراسم می گوید که حکومت قبلی میان زبان های رسمی و رایج کشور تبعیض قائل می شدند اما از مسئولین دولت اسلامی طالبان می خواهیم برای رشد زبان اوزبیک و سایر زبان ها تلاش نمایند.

آنان می گویند نادیده گرفتن یک زبان رسمی در کشور سبب شکاف اجتماعی و سیاسی می شود و برای همین باید تبعیض و تعصب در میان زبان ها از بین برود.

قابل ذکر است که زبان های اوزبیک و ترکمنی ۱۸ سال قبل از امروز در لوی جرگه عنعنوی توسط مسئولین حکومت وقت و بزرگان کشور به عنوان زبان رسمی کشور شناخته شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا