خبر و گزارش

مردم زیباک بدخشان خواستار گزینش ولسوال از کدرهای محلی شددند

اخیراً دولت افغانستان بیش‌تر ولسوالان ولایت بدخشان را از کدرهای محلی انتخاب کرده و این مسأله در ولسوالی زیباک، از ولسوالی‌های دوردست این ولایت جنجالی شده است.

شماری از باشنده‌گان ولسوالی زیباک می‌گویند که خلاف دیگر ولسوالی‌های بدخشان، تنها برای این ولسوالی از کدرهای محلی ولسوال تعیین نشده است و آنان خواستار توجه دولت به این مسأله‌اند.

باشنده‌گان ولسوالی زیباک در همایشی خواستار گزینش ولسوال این ولسوالی از کدرهای محلی شده و با صدور قطع‌نامه‌یی از ادارۀ محلی بدخشان خواسته‌اند که اگر به این خواست آن‌ها رسیده‌گی نشود، اقدامات بعدی‌شان بستن دروازۀ ولسوالی، برپایی چادر تحصن در برابر دروازۀ ولسوالی و اعتراض‌های خیابانی خواهد بود.

در قطع‌نامۀ چهار ماده‌یی اعتراض‌کننده‌گان آمده است که ادارۀ محلی بدخشان و دولت مرکزی به خواست آنان توجه نکرده‌اند. معترضان مدعی‌اند مطابق فرمان رئیس‌جمهور غنی باید ولسوال از کدرهای محلی تعیین شود که در دیگر ولسوالی‌های بدخشان این کار انجام شده؛ اما در ولسوالی زیباک بنابر پادرمیانی برخی اشخاص این برنامه عملی نشده است.

سیف‌الدین سایس، رئیس مجتمع جامعۀ مدنی بدخشان هم این مشکل را سیاست «یک بام و دو هوا»ی حکومت می‌داند. او می‌گوید، باشنده‌گان زیباک به‌خاطری که بی‌چاره و مظلوم‌اند و با خشونت و تفنگ رابطه ندارند، حتی صدای‌شان را بلند کرده نمی‌توانند. او این بی‌عدالتی را نمونه‌یی از بی‌عدالتی‌ها در جمهوریت رئیس‌جمهور غنی می‌داند و می‌افزاید که مجتمع نهادهای مدنی بدخشان، این عمل خلاف ادارۀ امور را نکوهش و برای تأمین عدالت و حقوق باشنده‌گان ولسوالی زیباک دادخواهی می‌کند تا ولسوال این ولسوالی از کدرهای محل استخدام شود.

این قطع‌نامۀ باشنده‌گان زیباک به والی بدخشان سپرده شده است. والی بدخشان به باشنده‌گان این ولسوالی گفته است خواست‌های آنان را با مقام‌های دولتی در کابل مطرح و تلاش می‌کند که این مشکل را به‌زودی حل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا