اقتصادجامعهخبر و گزارش

مسئول کمک‌های سازمان ملل: فقر در افغانستان در حال عمیق‌تر شدن است

گریفیتس روز دوشنبه، ۲۹ آگست، گفته است: «با نزدیک شدن زمستان، به بیش از ۶۰۰ میلیون دالر برای کمک‌های عاجلی مانند ارتقاء و تعمیر سرپناه‌ها و تهیه لباس گرم و کمپل نیاز است.»

وی افزوده است که پیش از آن‌که آب‌و‌هوای زمستانی دسترسی به برخی از مناطق کشور را قطع کند، به ۱۵۴ میلیون دالر برای آماده‌سازی منابع ازجمله کمک‌های غذایی و امرار معاش، نیاز است.

مارتین گریفیتس به شورای امنیت این سازمان گفته است: «فقر در حال عمیق‌تر شدن و جمعیت در حال افزایش است؛ طالبان اما بودجه برای سرمایه‌گذاری در آینده ندارند. برای ما روشن است که برخی از حمایت‌های انکشافی باید از سر گرفته شود.»

رییس کمک‌های سازمان ملل متحد گفته است که بیش از نیمی از جمعیت ۳۹ میلیونی افغانستان به کمک‌های بشردوستانه نیاز داشته و شش میلیون نفر در معرض خطر قحطی قرار دارند.

وی همچنان افزوده است که بیش از یک‌میلیون کودک «تخمین زده می‌شود که از شدیدترین و تهدیدکننده‌ترین شکل سوءتغذیه رنج می‌برند» و بدون درمان مناسب ممکن است بمیرند.

گریفیتس گفته است: «رهبری طالبان نیز باید نقش خود را انجام دهد. مداخلات و رفتار بوروکراتیک روند کمک‌های بشردوستانه را آهسته می‌سازد. امدادگران زن باید بدون مانع و مصون کار کنند و دختران باید اجازه داشته باشند که به تحصیلات خود ادامه دهند.»

این در حالی است که رژیم طالبان به‌طور رسمی توسط هیچ دولت خارجی به رسمیت شناخته‌نشده است و هنوز تحت پوشش تحریم‌های بین‌المللی قرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا