جامعهجهانخبر و گزارشدیپلماسی

مسکو ادعاهای غرب درباره تسلیح نیروهای مقاومت پنجشیر را رد کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه تاکید کرد، اظهارات کارشناسان آمریکایی درباره تدارکات تسلیحاتی ادعا شده روسیه به جبهه مقاومت ملی افغانستان در ولایت پنجشیر نیش و کنایه‌ای بیش نیستند.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: ما به اظهارات برخی از کارشناسان روسیه‌هراس آمریکایی درباره تدارکات تسلیحاتی ادعاشده این کشور برای جبهه مقاومت ملی افغانستان در ولایت پنجشیر در رسانه‌های اجتماعی توجه کردیم. به روسیه به عنوان کشور تولیدکننده این تسلیحات اشاره شده است. ما با قاطعیت چنین ادعاها و نیش و کنایه‌هایی را رد می‌کنیم.

وی افزود: با پیش‌بینی گزارش‌های خبری جعلی احتمالی بعدی در این زمینه، لازم می‌دانیم موارد زیر را بیان کنیم؛ روسیه به هیچ وجه در تسلیح طرفین درگیر در افغانستان مشارکت نکرده و نمی‌کند. مسکو بر این باور است که تامین تسلیحات برای طرفین درگیر در افغانستان به ثبات اوضاع در این کشور کمکی نخواهد کرد و برعکس به اختلافات و تناقضاتی که باعث تحریک یک جنگ داخلی مبتنی بر درگیری‌های قومی می‌شود، دامن می‌زند.

این دیپلمات تصریح کرد: این سناریو اساسا مغایر با منافع روسیه است.

پس از آنکه آمریکا در بهار سال گذشته تصمیم خود را برای خروج نیروهایش از افغانستان اعلام کرد، طالبان عملیات گسترده‌ای به راه انداخت و کنترل کل این کشور را در دست گرفت.

در حالی که اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان استعفا داد و از کشورش فرار کرد، طالبان ۱۵ اوت سال ۲۰۲۱ بدون رویارویی با هیچ مقاومتی وارد کابل شد. نیروهای افغان که با به قدرت رسیدن طالبان مخالف هستند، گروهی را در ولایت پنجشیر به رهبری احمد مسعود تشکیل دادند. امرالله صالح، معاون رئیس جمهور سابق افغانستان که خودش را “رئیس جمهور موقت” معرفی می‌کرد، از مردم کشورش خواست تا از این گروه حمایت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا