جهانخبر و گزارشسیاست

معاون اشرف غنی: «خلیلزاد» معمار طرح بزرگ شکست افغانستان بود

معاون نخست رئیس‌جمهور پیشین افغانستان در واکنش به اظهارات «زلمی خلیلزاد» گفت: وی معمار طرح بزرگ برای شکست افغانستان بود و به جای اینکه وقوع فاجعه را بپذیرد، تلاش می‌کند تا افغان‌ها را طرف جرم معرفی کند.

صالح در واکنش به اظهارات جدید نماینده‌ پیشین آمریکا، گفت که خلیل‌زاد معمار این طرح بزرگ برای شکست افغانستان بود و مصاحبه‌های کنونی او، نمی‌تواند «بوی تعفن» این شکست را پاک کند.

وی در ادامه افزود: «به جای اینکه وقوع فاجعه را بپذیرند، هنوز هم تلاش می‌کنند تا افغان‌ها را به‌عنوان طرف جرم معرفی کنند، بر زخم‌های‌شان نمک بزنند و از نیازها و ناامیدی‌شان سوءاستفاده کنند.»

این در حالی است که اخیرا زلمی خلیل‌زاد، گفته که لجاجت محمداشرف غنی، رییس‌جمهور پیشین افغانستان و خودخواهی نخبگان این کشور، دو عامل عمده برای شکست نظام در افغانستان بوده است.

خلیل‌زاد در یک نشست مجازی در بنیاد گارنگی آمریکا، گفت که عدم تمایل سربازان افغانستان برای مبارزه با طالبان نیز در سقوط سریع این کشور نقش داشته است.

وی افزود که اشتباه‌ محاسباتی اشرف غنی این بود که او هیچگاه باور نمی‌کرد که ایالات متحده افغانستان را ترک کند.

خلیلزاد در بخشی از اظهاراتش تصریح کرد: «تلاش کردم او را (اشرف غنی) متقاعد کنم که رییس‌جمهور ترامپ بسیار جدی است. او گفت نه،‌ اطلاعات و ارتش چیزی دیگری به من گفتند.»

زلمی خلیل‌زاد همچنین در این نشست نسبت به شکست و فروپاشی حکومت طالبان هشدار داد و گفت که اگر حکومت طالبان با شکست مواجه شود، بحران انسانی رخ خواهد داد و افزون بر آن، عامل بی‌ثباتی در منطقه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا