دیپلماسی

معاون اشرف غنی: طرح صلح شورای مصالحه قابل ارائه در نشست استانبول نیست

معاون رئیس جمهور افغانستان گفت که در طرح صلح شورای عالی مصالحه تنها نظر یک حزب در نظر گرفته شده است باید بازنگری شود و قابل ارائه در نشست استانبول نیست.

«سرور دانش» معاون دوم رئیس جمهور افغانستان با انتقاد از طرح صلح «گروه توحید شورای عالی مصالحه» گفت که در این طرح هیچ انسجامی بین نظرات و طرح‌های مختلف از سوی جمهوریت صورت نگرفته است.

وی افزود: در این طرح برای هر دو دوره گذار و نظام آینده، چندین گزینه ارائه شده و هیچ تحلیلی هم درباهر مزایا و معایب آن صورت نگرفته است.

دانش ضمن اظهار اینکه با طرح اشرف غنی برخورد توهین‌آمیز صورت گرفته است، اظهار داشت: شورای مصالحه با عدم ارائه جزئیات این طرح عمداً تلاش کرده تا آن را مبهم جلوه دهد و به حاشیه براند.

معاون رئیس جمهور افغانستان ادامه داد که طرح آمریکا توسط شورای مصالحه محور قرار گرفته و همه عناصر آن با تعدیلات و اصلاحاتی تایید شده است.

وی تصریح کرد: این طرح به جای تقویت اجماع در جبهه جمهوریت، اختلافات درونی را برجسته ساخته است و به همین جهت به هیچ صورتی قابل ارائه به نشست استانبول یا نشست دیگری نیست و باید از نو و با دقت بیشتری طرح جامع و مورد توافق همه تدوین شود.

دانش با انتقاد از انتشار این طرح پیش از آنکه به کمیته رهبری شورای عالی مصالحه و به تصویب نهایی دولت برسد، افزود: این طرح در حقیقت دیدگاه تنها یک حزب را برجسته ساخته است. نظام پارلمانی و یا صدارتی چه برای دوره انتقال و چه برای آینده

به گفته معاون اشرف غنی این طرح در حقیقت تقسیم قدرت بین دو قومیت است که به نام نظام صدارتی یا پارلمانی و در لفافه تمرکز زدایی ارائه شده و یکی را مستحق ریاست جمهوری و دیگری را مستحق صدراعظمی دانسته است.

وی ادامه داد که در این طرح اقوام دیگر به درجه 3 و 4 و … تنزل داده شده و شکاف‌ها و تضادهای قومی و سیاسی را وسیع‌تر کرده است و سبب نوعی تمرکز و انحصار قدرت دیگر خواهد شد.

دانش همچنین پیشنهاد داد که اگر هدف از طرح صلح، پایان جنگ و مشارکت عادلانه اقوام باشد، نظام ریاستی با لحاظ خصوصیات ویژه‌ای می‌تواند هدف را بیشتر و بهتر برآورده سازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا