#جنایات‌طالبانخبر و گزارشسیاست

معاون وزیر خارجه روسیه: ظرفیت طالبان برای مبارزه با داعش محدود شده‌است

وزارت خارجه روسیه گفت، ظرفیت کابل برای مبارزه با داعش به دلیل کمبود پول به دلیل تحریم ها محدود شده است.

اولگ سیرومولوتوف معاون وزیر امور خارجه در مصاحبه با تاس بیان کر که پتانسیل مقامات افغانستان برای مبارزه با داعش به دلیل فقدان کل پول مرتبط با تحریم‌های غرب محدود شده است.

وی گفت: «ما از رهبری طالبان می‌خواهیم تا تلاش‌های خود را برای ریشه‌کن کردن تروریسم افزایش دهند. این موضوع به ویژه در سفر اخیر نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه برای افغانستان ضمیر کابلوف به کابل مورد بحث قرار گرفت. در عین حال، ما درک می کنیم که پتانسیل مقامات افغانستان به دلیل کمبود کلی پول، که در درجه اول با محدودیت های مالی غیرقانونی از سوی واشنگتن و سایر موارد مشابه مرتبط است، محدود است.»

به گفته سیرومولوتوف، علیرغم اینکه در ماه های اول پس از به قدرت رسیدن طالبان در آگوست 2021، «کاهش شدید» در فعالیت های داعش رخ داد، اما در اوایل سال 2022، فعالیت این سازمان در افغانستان به طور قابل توجهی افزایش یافت.

این دیپلمات روس یادآور شد که داعش مسئولیت بزرگترین حملات را بر عهده گرفت: «حمله تروریستی در نزدیکی سفارت روسیه که جان دو تن از همکاران ما را گرفت، حمله به یک مرکز آموزشی در منطقه شیعه‌نشین کابل و یک هتل در پایتخت، که عمدتا شهروندان چینی در آن زندگی می‌کردند، انفجار در وزارت خارجه افغانستان و حمله به رئیس هیئت دیپلماتیک پاکستان.»

سیرومولوتوف همچنین گفت: «امروز داعش یک تهدید جدی برای افغانستان و کشورهای منطقه” و در درجه اول برای آسیای مرکزی است.»

وی افزود: «این گروه به دنبال به دست آوردن جای پایی در خاک افغانستان و بی اعتبار کردن اداره فعلی کشور است و ناتوانی آنها را در تضمین امنیت کامل نشان می دهد. ما فرض می کنیم که کابل اراده ای برای پایبندی به تعهدات خود برای جلوگیری از گسترش تهدید تروریستی از خاک افغانستان خواهد داشت.»

این درحالی است که برخی مقامات طالبان بارها گفته‌اند که داعش در افغانستان تضعیف شده و خطر بالقوه به حساب نمی‌آید.

دکمه بازگشت به بالا