جامعهجهانخبر و گزارش

ملاله یوسف‌زی: طالبان از زنان قدرت‌مند هراس دارند

ملاله یوسف‌زی، برنده جایزه نوبل و فعال حقوق زن اهل پاکستان از بسته‌بودن مکتب‌های دخترانه در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

رسانه‌های پاکستانی امروز پنج‌شنبه، ۴ حمل گزارش داده‌اند که این فعال حقوق زنان نگرانی شدید خود را از بسته‌بودن مکتب‌های دخترانه اعلام کرده و خواهان بازگشایی مکتب‌ها شده است.

یوسف‌زی در توییتی نوشته است: «امید داشتم دختران که با پای پیاده به مکتب می‌رفتند به خانه بازگردانده نشوند؛ اما حکومت سرپرست به وعده‌های خود عمل نکرده‌ است.»

این برنده جایزه نوبل افزوده است: «حکومت سرپرست همچنان به دنبال بهانه برای جلوگیری از یادگیری دختران خواهد بود، زیرا آن‌ها از زنان تحصیل‌کرده و قدرت‌مند می‌ترسند.»

روز گذشته هنگامی که دختران پس از هشت ماه تعطیلی به مکتب‌های‌شان برگشتند، با دروازه‌های بسته صنف‌های درسی روبه‌رو شدند.

حکومت سرپرست هشت ماه قبل، وقتی بر کابل مسلط شد، اعلام کرد که مکاتب دخترانه تا اطلاع بعدی مسدود است؛ اما با گذشت هشت ماه به‌رغم فشارهای جهانی، هنوز هم مکتب‌های دخترانه بازگشایی نشده است.

پیش از سال‌ نو، وزارت معارف با نشر خبرنامه‌ای از دختران خواسته بود که با رعایت حجاب شرعی به مکتب‌های‌شان بازگردند، اما با آغاز سال جدید تعلیمی دوباره دستور صادر کرد که دختران تا زمان طرح لباس شرعی نمی‌توانند به مکتب بروند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا