جهانخبر و گزارشفناوری

ممکن است شهاب سنگ ها منبع آب روی زمین باشند

دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که آب های روی زمین ممکن است توسط شهاب سنگ ها از دوردست منظومه شمسی آورده شده باشند.

دانشمندان با بررسی نمونه های کمیاب جمع آوری شده توسط ژاپن در طول ماموریت فضایی ۶ ساله دریافتند که آب های روی زمین ممکن است توسط شهاب سنگ ها از نقاط دوردست منظومه شمسی آورده شده باشند.

بر اساس اطلاعات موجود در TRT News، ربات شناسایی هایابوسا ۲ در سال ۲۰۱۴ از زمین پرتاب شد و بر روی سیارک ریوگو که حدود ۳۰۰ میلیون کیلومتر با آن فاصله دارد، فرود آمد.

هایابوسا ۲ با آوردن گرد و غبار و سنگ‌ها به آنجا در ۲۰۲۰، این نمونه‌های نادر را برای بررسی دانشمندان ارائه کرد.

دانشمندانی که در مورد آغاز حیات و شکل گیری جهان تحقیق می کردند، شروع به انتشار مطالعات خود در این زمینه کردند.

در مطالعه‌ای که در ژوئن منتشر شد، دانشمندان اعلام کردند که مواد آلی پیدا کرده‌اند که نشان می‌دهد آمینو اسیدها، بلوک‌های سازنده حیات، ممکن است در فضا شکل گرفته باشند.

در مقاله جدید در مجله علمی Nature Astronomy، بیان شد که نمونه‌های گرفته شده از ریوگو می‌توانند سرنخ‌هایی در مورد این سوال ارائه دهند که چگونه اقیانوس‌های روی زمین میلیاردها سال پیش شکل گرفته‌اند.

در مقاله ای که روز دوشنبه منتشر شد، آمده است: سیارک های نوع C، غنی از مواد گازی و عناصر آلی، ممکن است یکی از منابع اصلی آب روی زمین باشند.

در این مطالعه که توسط دانشمندان کشورهایی غیر از ژاپن تهیه شد، بیان شد که مواد آلی موجود در نمونه‌های ریوگو «منشا فراخورشیدی» و «احتمالاً منبع مهمی از مواد گازی» را نشان می‌دهند. اما تاکید شد که بعید است تنها منبع باشد.

دانشمندان افزودند که نمونه‌های به‌دست‌آمده از Ryugu دریچه‌ای را برای اطلاعات جدید بیشتری باز می‌کند.

آژانس تحقیقات فضایی ژاپن (JAXA) با انداختن مواد منفجره روی این سیارک یک دهانه مصنوعی ایجاد کرده بود. ۵.۴ گرم ماده ای که از سطح گرفته شده است حاوی بسیاری از ترکیبات غیرمعمول از جمله مولکول های آلی و حامل آب است.

منبع: آژانس خبری بین‌المللی کوکچه

دکمه بازگشت به بالا