موافقت پارلمان افغانستان با بازبيني پيمان امنيتي کابل/ تحليل

کوکچه پرس90 نمایش هاآخرین بروزرسانی:پنج شنبه ۲۲ سنبله ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۰ قبل از ظهر
موافقت پارلمان افغانستان با بازبيني پيمان امنيتي کابل/ تحليل
مجيد وقاري

رييس پارلمان افغانستان در پي درخواست شماري از نمايندگان و افزايش ناامني‌ها در اين کشور، با بررسي مجدد پيمان امنيتي کابل- واشنگتن موافقت کرد.

«عبدالرئوف ابراهيمي» در واکنش به انتقادها از پيمان امنيتي کابل با واشنگتن با بيان اينکه نمايندگان بازبيني اين پيمان را خواستار هستند افزود، آنان درخواست هاي خود را به هيات اداري پارلمان افغانستان ارائه کردند تا به اين موضوع خارج از نوبت رسيدگي شود.

«محي‌الدين مهدي» نماينده مجلس ملي افغانستان که موافق بازنگري پيمان امنيتي کابل و واشنگتن است دراين باره گفت، بر اساس اين پيمان قرار بود نظم و امنيت در افغانستان افزايش پيدا کند اما نه تنها اين چنين نشد بلکه همه روزه اين کشور شاهد کشته شدن غيرنظاميان و حتي نيروهاي امنيتي افغان است.

پيمان امنيتي امريکا و افغانستان در زمان رياست جمهوري «حامد کرزاي» تنظيم و در اولين روزهاي اغاز به کار دولت «محمد اشرف غني» رئيس جمهوري افغانستان امضا شد.

از همان ابتدا مخالفان اين قرارداد معتقد بودند امريکا با امضاي پيمان امنيتي با دولت افغانستان دو هدف را دنبال مي کند اول انکه ادامه اشغال افغانستان را قانوني کند و دوم اينکه پايگاههاي نظامي خود را در اين کشور افزايش دهد. اين در حالي است که دولت کابل انتظار داشت دولت و ارتش امريکا ضمن آموزش و تجهيز ارتش و پليس ملي افغانستان در برقراري امنيت در اين کشور نيز مشارکت کنند.

با گذشت بيش از سه سال از امضاي پيمان امنيتي امريکا با دولت افغانستان نه تنها ارتش امريکا به تعهدات خود در مورد کمک به برقراري امنيت در افغانستان عمل نکرده است بلکه ضمن تشديد خشونت‌هاي خونين در افغانستان امريکا با طالبان نيزوارد گفتگوهاي پنهاني شده که به شدت خشم مردم افغانستان را برانگيخته است.

«الله گُل مجاهد» نماينده مجلس ملي افغانستان: «تنها راه پايان جنگ، کشتار غير نظاميان و تامين امنيت در افغانستان خروج نظاميان خارجي به فرماندهي امريکا از افغانستان و لغو پيمان امنيتي کابل – واشنگتن است. زيرا آمريکا از اين پيمان به عنوان مشروعيت حضور نظاميش در افغانستان استفاده مي کند.»

نمايندگان پارلمان افغانستان در حالي بر بازنگري در پيمان امنيتي با امريکا اصرار دارند که «دونالد ترامپ رئيس جمهوري اين کشور نيز اعتقادي به آن ندارد و در حال بازنگري در اهداف واشنگتن براي ادامه حضور نظامي امريکا در افغنستان با کمترين هزينه مالي و انساني است.

در همين راستا برخي محافل در امريکا از برنامه دولت اين کشور براي خصوصي سازي جنگ در افغانستان خبر مي دهند که به شدت با مخالفت مردم و نهادهاي مختلف سياسي و نظامي در افغانستان روبرو شده است.

«عبدالودود پيمان»؛ نماينده‌ مجلس ملي افغانستان: «پيمان امنيتي آمريکا و افغانستان نه تنها در تامين امنيت و برقراري صلح در اين کشور نتيجه نداشته است بلکه روز به روز ناامني در افغانستان افزايش يافته و جنگ طولاني تر شده است. اين وضعيت زمينه اجراي ساير اهداف امريکا از ادامه اشغال افغانستان را فراهم مي کند.»

درخواست نمايندگان پارلمان افغانستان براي تجديد نظر در پيمان امنيتي با آمريکا بيانگر لبريز شدن صبر مردم و نهادهاي مختلف افغانستان از بي توجهي آمريکا به امنيت و جان و مال مردم اين کشور است.

شرايط ناامني در افغانستان به وضوح نشان مي دهد که امريکا سياست مديريت بحران در افغانستان را براي اجراي سياستهاي شوم خود در منطقه دنبال مي کند که از جمله آنها ترانزيت تروريسم به آسياي مرکزي ، غارت منابع معدني افغانستان و تحميل شرايطي که دولت اين کشور حضور شرکت هاي امنيتي خصوصي را بپذيرد قابل اشاره است.

۱۳۹۷-۰۶-۲۲ ۱۳۹۷-۰۶-۲۲
لغو پاسخ
0 comments

Sorry Comments are closed

کوکچه پرس