جهاندیپلماسی

موضع گیری وزارت خارجه آمریکا در مورد افغانستان، چین و گوانتانامو

وزیر خارجه آمریکا تغییر شیوه حضور این کشور در افغانستان و رویکرد واشنگتن در قبال چین را تشریح کرد.

«آنتونی بلینکن»، وزیر خارجه آمریکا، به تشریح جزئیات موضع دولت این کشور در مورد چین، افغانستان و «گوانتانامو» پرداخت.

«بلینکن» که روز یکشنبه برای حضور در جلسه وزاری خارجه «گروه ۷» که چین یکی از موضوع‌های بحث آن خواهد بود، وارد «لندن» شد، در مصاحبه جدید خود مدعی شد که چین اخیرا در خارج از مرز‌های خود پرخاشگرانه‌تر عمل کرده و به طور فزاینده‌ای به شکل خصمانه رفتار می‌کند.

وی همچنین گفت «رسیدن به نقطه رویایی نظامی آمریکا با چین یا حتی نزدیک شدن به این مسیر، در تضاد کامل با منافع چین و آمریکا قرار دارد.»

وزیر خارجه آمریکا ضمن انتقاد از رویکرد داخلی و سیاست خارجی چین، مدعی نگرانی دولت بایدن از نقض حق مالکیت معنوی توسط پکن شد.

وی در بخش دیگری تاکید کرد که هدف آمریکا، مهار چین نیست.

در همین حال سفارت چین در واشنگتن به درخواست اظهارنظر در مورد مصاحبه بلینکن پاسخ نداد.

«جو بایدن»، رقابت با چین را بزرگ‌ترین چالش سیاست خارجی دولت خود اعلام کرده و تاکنون در موضوع‌هایی مانند حضور ارتش آمریکا در اقیانوس آرام، استقلال تایوان و تحولات هنگ کنگ با پکن به چالش‌های جدی برخورده است.

«آنتونی بلینکن» در مورد خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان تا ۱۱ سپتامبر (۲۱ شهریور) نیز گفت «پس از پایان روند خروج نظامیان آمریکایی، حضور آمریکا در افغانستان همچنان ادامه خواهد داشت.»

وی تاکید کرد «بازگشت ما به خانه، به معنای ترک افغانستان نیست؛ سفارت آمریکا در افغانستان باقی می‌ماند.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین مدعی شد که آمریکا برای هر سناریویی از جمله سیطره طالبان بر افغانستان آمادگی دارد.

هفته گذشته، معاون مطبوعاتی کاخ سفید، از آغاز روند خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان خبر داده و اعلام کرده بود که گروه ویژه تکاوران ارتش آمریکا همزمان به افغانستان اعزام می‌شوند.

این خبر پس از آن منتشر شد که بایدن پایان روند خروج نظامیان آمریکا از افغانستان را ۱۱ سپتامبر و برخلاف توافق صلح با طالبان مبنی بر خروج این نیرو‌ها تا اول ماه می (۱۲ اردیبهشت) اعلام کرد.

«زلمی خلیل زاد»، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان نیز اخیرا از احتمال استقرار نیرو‌های حافظ صلح سازمان ملل در افغانستان پس از خروج نظامیان آمریکایی از این کشور خبر داد.

«بلینکن» در بخش دیگری از مصاحبه ضمن تایید هدف دولت بایدن مبنی بر بستن زندان «گوانتانامو»، ادعا کرد «ما بر این باوریم که بستن این زندان مطمئنا یک هدف است، اما این موضوعی است که ما در ماه‌های آینده مورد توجه قرار خواهیم داد.»

در اوایل ماه آوریل، یکی از مقام‌های ارشد آمریکا از بسته شدن یکی از بخش‌های مخفی گوانتانامو خبر داده بود؛ با وجود این، هنوز اطلاعیه‌ای درباره تعطیلی کامل گوانتانامو منتشر نشده است.

در مجموع ۷۷۵ زندانی در گوانتانامو نگهداری می‌شوند که تقریبا بیشتر آن‌ها هرگز در دادگاه حاضر نشده‎اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا