جهانخبر و گزارشفناوری

ناسا امروز ماموریت به تعویق افتاده ماه را انجام خواهد داد

سازمان فضایی و هوانوردی آمریکا (ناسا) سال ها بعد دوباره ماموریت های ماه را آغاز خواهد کرد. کپسول Orion که برای این منظور ساخته شده است، پس از پرواز آزمایشی ناموفق روز دوشنبه، امروز دوباره به فضا پرتاب خواهد شد. با این حال، قبل از دومین تلاش برای پرتاب به عنوان بخشی از ماموریت آرتمیس ۱، نشت سوخت هیدروژن مایع دیگری گزارش شده بود. ناسا اعلام کرد که مهندسان در حال کار برای حل این مشکل هستند. بنابراین، آیا آرتمیس ۱ دوباره به تاخیر می افتد؟ Artemis 1 چه زمانی ساخته می شود؟

ماموریت بدون خدمه Artemis I در حالی که برای دومین پرواز آزمایشی برای آغاز یک سفر تاریخی به دور ماه آماده می شود، با مشکلات سوخت دست و پنجه نرم می کند.

در بیانیه ناسا آمده است که مهندسان برای حل این مشکل به کار خود ادامه خواهند داد، “ما شیر مورد استفاده برای پر کردن و تخلیه گاز را می بندیم تا جریان هیدروژن مایع متوقف شود. در مرحله بعد، فشار را در خط انتقال با استفاده از هلیوم افزایش می دهیم تا دوباره آن را آب بندی کنیم.

آیا ARTEMIS 1 دوباره به تعویق خواهد افتاد؟

از سوی دیگر، پرتاب آرتمیس ۱ عصر امروز ساعت ۲۱:۱۷ در ترکیه آغاز می شود. سفر این موشک به ماه در ساعت ۲۳:۱۷ به پایان می رسد. پخش زنده این ماموریت توسط ناسا در ساعت ۱۲:۴۵ آغاز شد.

از سوی دیگر نشت سوخت دوم در آرتمیس ۱ باعث اختلال در برنامه پیوست ماموریت شد. با این حال، به گفته ناسا، این امر فعلا باعث تاخیر در دومین پرواز آزمایشی نخواهد شد.

اولین ماموریت ماه برنامه “آرتمیس” ناسا با پرتاب از پایگاه کیپ کانوارال در فلوریدا آغاز خواهد شد.

آزمایش های پیش از پرتاب روز دوشنبه نشان داد که سیستم خنک کننده یکی از چهار موتور موشک، موتور را به اندازه کافی خنک نمی کند.

سپس پرتاب به امروز موکول شد. این فضاپیما متشکل از کپسول اوریون و قدرتمندترین و پیچیده ترین موشک جهان، قرار است از ساعت ۲۱:۲۷ به وقت ترکیه به سمت ماهواره زمین پرتاب شود.

کپسول اوریون دو ماموریت اول خود را بدون سرنشین به ماه انجام خواهد داد. پس از گذراندن ۶ هفته دور ماه در اولین ماموریت خود به زمین بازخواهد گشت.

اگر دو ماموریت اول با موفقیت انجام شود، ماموریت سوم فضانوردان را به ماه خواهد فرستاد.

پیش بینی می شود با این سفر که قرار است در سال ۲۰۲۵ برگزار شود، برای اولین بار یک زن و فضانورد سیاه پوست به ماه بروند.

هدف نهایی ناسا از آرتمیس فرستادن فضانوردان از ماه به مریخ در سال ۲۰۳۰ است.
منبع: آژانس خبری بین‌المللی کوکچه

دکمه بازگشت به بالا