جهان

نخست وزیر هلند از سربازان هلندی که در نسل کشی سربرنیتسا خدمت کردند عذرخواهی کرد

مارک روته، نخست وزیر هلند، از اینکه سربازان هلندی که غیرنظامیان بوسنیایی را که در منطقه خدمت می کردند و در جریان نسل کشی سربرنیتسا در منطقه تحت سازمان ملل متحد (سازمان ملل) پناه گرفته بودند، به نیروهای صرب تحویل دادند، عذرخواهی کرد.

نخست وزیر روته در مراسم ویژه ای در شهر شارسبرگن که برای سربازان هلندی که در منطقه تحت سازمان ملل در جریان نسل کشی سربرنیتسا خدمت می کردند، سخنرانی کرد.

روته گفت: امروز از طرف دولت هلند از همه مردان و زنان تیم داچ بت ۳ عذرخواهی می کنم.

روته با بیان اینکه سربازان هلندی به یک “مأموریت غیرممکن” فرستاده شده اند، گفت که فقط صرب ها و نه سربازان هلندی مسئول نسل کشی سربرنیتسا هستند، که سربازان هلندی از حمایت اندکی از سوی سیاستمداران آن زمان و وزارت دفاع دریافت کردند. دفاع در برابر “باران انتقاد ناعادلانه” و اینکه به سربازان به اندازه کافی رسیدگی نشده است.

در این مراسم، کاجسا اولونگرن وزیر دفاع هلند به سربازان هلندی جایزه افتخاری اهدا کرد.

نقش سربازان هلندی سازمان ملل در نسل‌کشی، جایی که غیرنظامیان بوسنیایی اهل سربرنیتسا در آن پناه گرفتند، با وجود گذشت سال‌ها مورد بحث قرار گرفته است.

در فیلمی که پس از اشغال شهر گرفته شده و برای عموم آشنا است، فرمانده هلندی تام کارمانز دست در دست هم در برابر راتکو ملادیچ، رئیس نیروهای صرب که در ۱۱ ژوئیه ۱۹۹۵ با او ملاقات کرد، ایستاده است.

ملادیچ که اظهارات کارمانز را به دلیل تیراندازی به صرب‌هایی که وارد شهر می‌کردند، دریافت کرد، در پایان فیلم در حال خرید نوشیدنی برای کرمانس و این دو نفر در حال نشت خوردن با هم دیده می‌شود.

یکی دیگر از جزئیات جالب این است که ملادیچ قبل از اعزام سربازان هلندی از سربرنیتسا، هدایای مختلفی به کرمانس و خانواده اش داد.

در حالی که کارمانز هرگز به خاطر آنچه اتفاق افتاد محاکمه نشد، دولت هلند “قسمتی” در نسل کشی در سربرنیتسا مقصر شناخته شد.

در شکایتی که توسط بستگان قربانیان در سال ۲۰۰۷ ارائه شد، دادگاه منطقه لاهه هلند را در تحویل ۳۰۰ غیرنظامی بوسنیایی که در زمان اشغال سربرنیتسا به سازمان ملل متحد به سربازان هلندی پناهنده شده بودند به صرب ها محکوم کرد.

دولت هلند تصمیم گرفت سال گذشته پس از ۲۶ سال به سربازانی که چشم خود را به روی نسل کشی بسته بودند، جایزه بدهد و اعلام شد که این جایزه به عنوان “ژست و نشانه قدردانی” به این سربازان اهدا می شود.

بر این اساس ۸۵۰ سرباز هلندی بابت خدمات خود ۵ هزار یورو دستمزد دریافت کردند.
منبع: آژانس خبری بین‌المللی کوکچه

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا