جهانخبر و گزارشدیپلماسی

نماینده آمریکا در امور افغانستان کناره‌گیری کرد/ نبیل: شیاد از صحنه خارج شد

زلمی خلیل زاد نماینده ویژه دولت آمریکا در امور افغانستان که سه سال در دو دوره ترامپ و بایدن عهده‌دار این مسئولیت بود از سمت خود استعفا داد.

به نظر می‌رسد نحوه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان یکی از دلایل این استعفا بوده باشد. از سوی دیگر بسیاری در آمریکا و افغانستان از خلیل زاد به دلیل عدم فشار سیاسی به طالبان در مذاکرات دوحه انتقاد می‌کنند.

خلیل زاد قرار بود در ماه مه و زمانی که مشخص شد نیروهای آمریکایی به طور کامل از افغانستان خارج می‌شوند استعفا دهد اما بایدن از او خواست در سمت خود بماند.

خلیل زاد به تازگی در مصاحبه با آسوشیتدپرس گفته بود متنی که وی با طالبان بر سر آن به توافق رسیده بود شامل یک خروج مشروط بود بدین صورت که با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، طالبان با دولت کابل نیز به توافق برسد.

گفتنی است یک دیپلمات قدیمی به نام «توماس وست» جایگزین خلیل زاد خواهد شد.

رحمت الله نبیل رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان در واکنش به برکناری زلمی خلیلزاد نماینده خاص آمریکا در امور صلح افغانستان در شبکه اجتماعی خود نوشت: سرانجام این مرد شیاد پس از بردن افغانستان به سمت یک فاجعه برگشت ناپذیر از صحنه خارج شد.

این در حالی است که بسیاری از افغان ها همانند نبیل عامل شکست دولت افغانستان و تسلط طالبان را توافق دوحه و شخص خلیلزاد می دانند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا