اقتصادجهانخبر و گزارش

نمایندگان کنگره آمریکا خواستار انتقال دارایی‌های افغانستان به سازمان ملل شدند

شماری از نمایندگان کنگره آمریکا از دولت بایدن خواستند تا برای جلوگیری از فروپاشی اقتصاد افغانستان، دارایی‌های توقیف شده این کشور را از طریق سازمان ملل در اختیار مردم افغانستان قرار دهد.

9 نفر از اعضای کنگره آمریکا در نامه‌ای به وزارت‌های خارجه و دارایی این کشور خواستار آزادسازی پول‌های افغانستان و سپرده شدن آن به سازمان ملل شدند تا از آن طریق در اختیار مردم افغانستان قرار گیرد و نیز از فروپاشی اقتصادی این کشور جلوگیری شود.

این اعضای کنگره تاکید دارند که نمی‌خواهند به طالبان کمک شود اما کاخ سفید می‌تواند از راه‌های دیگر و بدون مشروعیت بخشیدن به طالبان جلو فروپاشی اقتصاد افغانستان را بگیرد.

در بخشی از این نامه آمده است: «ما از دولت بایدن می‌خواهیم که پول توقیف شده افغانستان را به یکی از نهادهای سازمان ملل بسپارد تا حقوق معلمان پرداخت شود، دخترها به مدارس بازگردند و برای کودکان افغان غذا فراهم شود. ما پیشنهاد می‌کنیم تا کمک‌های جهانی بطور مستقیم به مردم افغانستان داده شود، نه به طالبان».

«عبدالقهار بلخی» سخنگوی وزارت خارجه طالبان در واکنش به این اقدام گفت که طالبان از تعامل مثبت با افغانستان استقبال می‌کند تا «حق مشروع افغان‌ها داده شده و به کسی اجازه داده نشود تا دیگر ملت افغانستان را برنجاند».

وی خاطرنشان کرد که توقیف دارایی‌های افغانستان و همچنان ایجاد مشکلات در نظام بانکی افغانستان سبب بحران انسانی می‌شود.

پیش از این «جن ساکی» سخنگوی کاخ سفید با اظهار اینکه واشنگتن در حال حاضر برنامه‌‌ای برای آزادسازی دارایی‌های افغانستان را ندارد، گفته بود که دارایی‌های افغانستان به دلایل مختلف از جمله دعوی حقوقی خانواده‌های برخی از کشته‌شدگان حملات 11 سپتامبر برای دریافت این پول‌ها به عنوان غرامت حداقل تا زمانی نامعلوم همچنان بلوکه خواهد ماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا