اقتصادجهانخبر و گزارشسیاست

 نگرانی پوتین از فعالیت هراس افگنان در شمال افغانستان

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در نشست کشورهای مستقل مشترک‌المنافع گفت که طالبان چشمان خود را درباره‌ی وجود پایگاه های هراس‌افگنان در شمال افغانستان می‌بندند و کشورش با این گروه در حد نیاز، «تماس‌هایی را برقرار و حفظ» خواهد کرد.

روز گذشته، نشست کشورهای مستقل مشترک‌المنافع در شهر آستانه‌ی قزاقستان برگزار شد و وضع جاری در افغانستان، از مسایل مورد بحث در این نشست بود. برخی از اعضای کشورهای مستقل مشترک‌المنافع -به ویژه روسیه و چین- از حضور گروه‌های هراس‌افگن در شمال افغانستان، ابراز نگرانی کردند.

رئیس جمهور‌ی روسیه گفت که طالبان از حضور گروه‌های شورشی در خاک افغانستان، چشم پوشی می‌کنند.

پوتین، افزود: «همه این را می‌دانند. طالبان چشمان خود را به‌خاطر حضور گروه‌های شورشی (در افغانستان) می‌بندند. حضور (آنان) در شمال (افغانستان) تحت فشار سرویس‌های اطلاعاتی خارجی است. روابط فرامرزی گروه‌های شورشی، تهدیدی برای همه‌ای ماست. البته ما نیاز به‌همکاری با مقام‌های فعلی افغانستان داریم.»

در همین حال، رئیس جمهور‌ی تاجیکستان نیز در سخنان خود در این نشست، با ابراز نگرانی از حضور گروه‌های شورشی در شمال افغانستان می‌گوید که مرزهای خود را با افغانستان، تقویت خواهد کرد.

امام علی رحمان با بیان این‌که در دو سال گذشته ۱۷۵ پاس‌گاه مرزی در مسیر مرزهایش با افغانستان ساخته‌است، گفت: «پایگاه‌های هراس‌افگنان در نزدیکی ما، در میان روندهای نگران کننده‌ی دیگر، ایدیولوژی افراطی را تشدید می‌کند و وضعیت نیز در اطراف مرز تاجیکستان و افغانستان پیچیده شده‌است. ما تلاش می‌کنیم تا مرز خود را با افغانستان تقویت کرده و زیرساخت‌های مرزی لازم را ایجاد کنیم. ما در جریان دو سال، بیش از ۱۷۵ پاس‌گاه مرزی در مسیر افغانستان ساخته‌ایم؛ اما کافی نیست.»

شمار دیگری از کشورهای مستقل مشترک‌المنافع نیز از نفوذ گروه‌های شورشی در شمال افغانستان هراس دارند.

رئیس جمهوری قزاقستان با تأکید بر اهمیت حلِ مشکلِ مرزی میان کشورهای آسیای میانه، گفت: «یکی دیگر از عوامل بی‌ثبات‌کننده (در منطقه) مسئله‌ی حل‌ نشده‌ی مرزها بین کشورهای خاص منطقه است. مسئله‌ی مرزها باید به‌صورت مسالمت‌آمیز و با روحِ دوستی چند صد ساله، اعتماد، حُسنِ هم‌جواری و سخت‌گیرانه حل شود.»

همسایگان افغانستان درحالی از حضور گروه‌های هراس‌افگن در شمال افغانستان ابراز نگرانی می‌کنند که طالبان همواره تأکید کرده‌اند که اجازه نمی‌دهند از خاک افغانستان برضد دیگر کشورها استفاده شود.

روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرغیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبیکستان، از اعضای مهم کشورهای مستقل مشترک‌المنافع استند.

دکمه بازگشت به بالا