جهانسبک زندگیسلامتی

هشدار ویروس جدید در چین: لانگیا هنیپا ویروس (LayV) چیست، علائم آن چیست؟

دانشمندان ویروس جدیدی به نام Langya henipavirus (LayV) شناسایی کردند که تعداد موارد آن در شمال شرق چین در حال افزایش است. اعلام شده است که این ویروس علائمی مانند تب، خستگی، سرفه، بی اشتهایی و دردهای عضلانی در انسان ایجاد می کند. تصور می شود منبع ویروس موش ها باشد.

دانشمندان اعلام کردند که با توجه به ظهور ده ها مورد گزارش شده تاکنون، نظارت بر یک ویروس تازه شناسایی شده در چین را آغاز کرده اند.
ویروس جدید Langya henipavirus (LayV) برای اولین بار در اواخر سال ۲۰۱۸ در استان های شمال شرقی شاندونگ و هنان شناسایی شد، اما هفته گذشته به طور رسمی توسط محققان آن شناسایی شد.
کارشناسان می گویند این ویروس احتمالا از حیوانات به انسان منتقل شده است. با آزمایش حیوانات وحشی، محققان RNA ویروسی LayV را در بیش از یک چهارم از ۲۶۲ موش کشف کردند.
نویسندگان این مطالعه که در مجله پزشکی نیوانگلند (NEJM) منتشر شده است، می‌گویند: «این نشان می‌دهد که خروس ممکن است یک مخزن طبیعی برای ویروس باشد». با این حال، این ویروس در ۲ درصد از بزها و ۵ درصد از سگ ها نیز شناسایی شد.
از سوی دیگر بیان شد که ویروس لانگیا henipavirus (LayV) علائمی مانند تب ویروسی، خستگی، سرفه، کاهش اشتها و دردهای عضلانی را در انسان ایجاد می کند. به گفته محققان، همه افراد آلوده به این ویروس تب بالایی دارند. نویسندگان این مطالعه توضیح دادند که ویروس تنها پاتوژن بالقوه است که در ۲۶ نفر از ۳۵ نفر یافت می شود.
محققان گزارش دادند که تاکنون هیچ مورد مرگی از LayV وجود نداشته است. یکی از نویسندگان این مطالعه، استاد دانشکده پزشکی Duke-NUS. دکتر. وانگ لینفا گفت موارد LayV تاکنون “کشنده یا بسیار جدی” نبوده است و “نیازی به وحشت نیست”.
از سوی دیگر، محققان گفتند هنوز مشخص نیست که آیا این ویروس می تواند بین انسان ها منتقل شود یا خیر. بیشتر ۳۵ مورد در کشاورزان و برخی موارد در میان کارگران کارخانه رخ داده است.
محققان گفتند: «ردیابی تماس ۹ بیمار با ۱۵ عضو خانواده با تماس نزدیک، انتقال LayV از طریق تماس نزدیک را نشان نداد، اما حجم نمونه ما برای تعیین انتقال انسان به انسان بسیار کوچک بود.
دانشمندان همچنین ژنوم LayV را توالی یابی کردند و مشخص کردند که این یک henipavirus است، دسته ای از ویروس های RNA مشترک انسان و دام که شامل ویروس Hendra و ویروس Nipah است.
ویروس Hendra که اسب‌ها و انسان‌ها را آلوده می‌کند و منشأ آن از استرالیا است و ویروس Nipah که باعث شیوع بیماری در جنوب شرقی آسیا می‌شود، با نرخ بالایی مرگ و میر مرتبط هستند. گزارش شده است که LayV بیشترین ارتباط را با ویروس Mojiang دارد که در جنوب چین کشف شده است.
علاوه بر این، متخصصان بیماری‌های عفونی مدت‌ها هشدار داده‌اند که بحران آب و هوا و تخریب طبیعت، خطر انتقال ویروس‌ها از حیوانات به انسان‌ها را در رویدادهایی به نام «سرایت مشترک بین انسان‌ها» افزایش می‌دهد.

منبع: آژانس خبری بین‌المللی کوکچه

دکمه بازگشت به بالا