#جنایات‌طالباناقتصادجامعهخبر و گزارش

هیأت سازمان ملل: نقض حقوق زنان در افغانستان زنگ خطر برای جامعه جهانی است

هیأت بلندرتبه سازمان ملل پس از سفر چهار روزه به ‎افغانستان و دیدار با مقام‌های طالبان، در گزارشی گفته‌ است‌ که نقض حقوق زنان در افغانستان یک بحران شدید و زنگ خطر برای جامعه جهانی است.

این هیأت بلندرتبه از مقام‌های طالبان خواستار لغو محدودیت‌های اخیر علیه زنان و دختران شده است.

‏سیما باهوس، مدیر اجرایی سازمان ملل گفته‌ است آنچه در افغانستان اتفاق می‌افتد، یک بحران شدید حقوق زنان و زنگ خطر برای جامعه جهانی است. او اضافه کرد: «این نشان می‌دهد که چند دهه پیش‌رفت در زمینه حقوق زنان چقدر سریع می‌تواند در عرض چند روز معکوس شود.»

‏آمنه محمد، معاون دبیر‌کُل سازمان ملل می‌گوید در حال حاضر افغانستان در میان یک بحران انسانی وحشت‌ناک قرار دارد و ما باید برای پُر کردن این خلا، هر کاری را که می‌توانیم انجام دهیم.

‏هیأت بلندرتبه سازمان ملل به‌دنبال ابراز نگرانی دبیر‌کُل این سازمان نسبت به ایجاد «آپارتاید مبتنی بر جنسیتی» توسط طالبان و رایزنی‌های در مورد افغانستان در سراسر خلیج فارس و آسیا، جهت بررسی وضعیت به کابل سفر کرد.

از سوی هم ‏سازمان ملل می‌گوید که این هیأت در دیدار با مقام‌های طالبان در کابل و کندهار، گفته‌اند که فرمان‌های تعلیق کار زنان و دختران، فعالیت بسیاری سازمان‌ها را که به میلیون‌ها شهروند آسیب‌پذیر این کشور کمک می‌رسانند، تضعیف می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا