جهان

واکنش اتحادیه اروپا به انتخابات نمایشی در سوریه

اتحادیه اروپا اعلام کرد که انتخابات نمایشی در سوریه به تلاشها برای دستیابی به یک راه‌حل سیاسی در این کشور ضربه می‌زند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی بیانیه‌ای با اشاره به اینکه انتخابات سوریه مطابق با هیچ مبنای دموکراتیک نبوده، اعلام کرد: این انتخابات کمکی به حل مسئله در این کشور نکرده و به تلاشها برای دستیابی به یک راه‌حل سیاسی در سوریه ضربه می‌زند.

وی با بیانی اینکه انتخابات سوریه باید در چارچوب یک روند سیاسی واقعی و مطابق با قطعنامه 2254 شورای امنیت سازمان ملل برگزار شود، گفت: اعتماد به انتخابات تنها در صورتی امکان پذیر است که همه سوری‌ها از جمله آوارگان، پناهندگان و دیاسپورا در یک رقابت سیاسی آزاد و عادلانه در یک محیط امن و بی طرف شرکت کنند.

بورل با اشاره به اینکه به اصطلاح انتخابات دیروز تلاش برای یافتن راه‌حلی برای مسئله سوریه را تضعیف می‌کند، افزود: این انتخابات نمی‌تواند روند عادی سازی روابط بین‌ المللی با رژیم سوریه را فراهم کند.

رژیم بشار اسد که قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل را نادیده گرفت، انتخابات به اصطلاح ریاست جمهوری را برای دومین بار در مناطقی که تحت کنترل دارد، در شرایطی که بیش از نیمی از مردم آواره شده بودند، برگزار کرد.بشار اسد در منصب ریاست جمهوری سوریه باقی ماند.

حموده صباغ رییس مجلس سوریه در یک نشست خبری اعلام کرد بشار اسد با کسب ۹۵.۱ فیصد آرا، در انتخابات ریاست
رییس مجلس سوریه پنجشنبه ششم جوزا اعلام کرد که بشار اسد توانسته است در انتخابات ریاست جمهوری این کشور که روز گذشته برگزار شد، « ٩۵.١ فیصد آرا» را کسب کند.

به گفته مقام‌های سوریه در این انتخابات ۱۸ میلیون نفر واجد شرایط رای دادن بودند.

حموده صباغ رییس مجلس رژیم سوریه در یک نشست خبری اعلام کرد بشار اسد با کسب ۹۵.۱ فیصد آرا، در انتخابات ریاست جمهوری این کشور پیروز شده است.

رییس مجلس سوریه میزان مشارکت شهروندان سوریه در این انتخابات را بیش از ۱۴ میلیون نفر یعنی در حدود ۷۸ فیصد اعلام کرد.

به گفته او محمود مرعی یکی از رقبای بشار اسد در این انتخابات بیش از ۴۷۰ هزار رای یعنی ۳.۳ فیصد آرا را کسب کرده است.

عبدالله سلوم عبدالله، دیگر کاندیدای این انتخابات نیز بیش از ۲۱۳ هزار رای داشته است.

بشار اسد ۵۵ ساله هفت سال دیگر رییس جمهور سوریه خواهد بود. او از سال ۲۰۰۰ تا اکنون بر این کشور حکومت کرده و در جنگ سوریه صدها هزار نفر را کشته و میلون‌ها سوری را آواره کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا