اقتصادخبر و گزارش

وزارت انرژی و آب طالبان: بیش از ۱۰۰ میلیون دالر از صرفیه برق بدهکار هستیم

وزارت انرژی و آب حکومت طالبان می‌گوید که افغانستان بیش از صد میلیون دالر از رهگذر برق وارداتی از کشورهای ازبکستان و تاجیکستان بدهکار است.

اختر محمد نصرت، سخنگوی این وزارت می‌گوید که اکنون بانک‌های کشورهای آسیای میانه به ویژه ازبیکستان و تاجیکستان در انتقال پول با مشکل روبرو شده اند و این مشکلات سبب شده است که بدهی شرکت برشنا پرداخته نشود.

به گفته نصرت، وزارت انرژی و آب طالبان در تلاش است تا پول برق را بپردازد.

اختر محمد نصرت گفت: ازبکستان مشکل خود را دارد، ما می‌خواهیم که پول را پرداخت کنیم، اما مشکل در بانک‌ها است

در همین حال، امان الله غالب، رییس پیشین شرکت برشنا می‌گوید که سالانه افغانستان نزدیک به سه صد میلیون دالر به کشورهای آسیای میانه به ویژه ازبیکستان برای خرید برق می‌پردازد.

آقای غالب گفت: افغانستان بیشترین برق خود را از ازبیکستان خریداری می‌کند. حدود یک‌صدو هشت میلیون دالر سالانه است، مشکل که در این وقت‌ها پیش آمده به خاطر پرداخت بل برق است، قبلا از سوی بانک‌های خصوصی پرداخت صورت می‌گرفت، اما جنگ اوکرایین کشورهای همسایه از بانک‌های روسی نمی‌تواند پول را بگیرد

در همین حال، برخی از باشنده‌گان کابل می‌گویند که شرکت برشنا باید بیشتر در بخش تولید برق داخلی سرمایه‌گذاری کند.

پیش از این نیز بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان گفته است که افغانستان بیش از هشتاد درصد برق خود را از کشورهای همسایه وارد می‌کند و اگر این کشورها برق خود را قطع کنند، خانه‌های بیش از ده میلیون افغان تاریک خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا