خبر و گزارشسبک زندگیسلامتیفرهنگ و هنر

وزارت معارف موضوع عادت ماهوار دختران را در نصاب تعلیمی می‌گنجاند

وزارت معارف در همکاری با اداره یونسیف، از روز جهانی نظافت عادت ماهوار دختران، روز گذشته (پنجشنبه، ۶ جوزا) طی نشستی در مرکز اطلاعات و رسانه های حکومت اداره ارتباطات عامه و استراتیژیک ریاست جمهوری، گرامیداشت نمود.

به گزارش خبرگزاری کوکچه، رنگینه حمیدی، سرپرست وزارت معارف در این نشست گفت که عادت ماهوار یک عادت طبیعی است و هر دختر که بالغ می‌شود با این حالت روبه رو می‌شود. او گفت که این موضوع عیب و شرم نیست.

حمیدی افزود که وزارت معارف در نظر دارد که برای آگاهی‌دهی در رابطه به عادت ماهوار دختران، این موضوع را در نصاب تعلیمی بگنجاند. هر چند به گفته او معلومات در مورد قاعدگی در تعلیمات اسلامی گنجانیده شده است، با آن‌هم قرار است که این موضوع برای دختران صنف‌های چهار و پنج در مضامین ساینسی و اجتماعی گنجانیده شود.

از جانب دیگر سرپرست وزارت معارف گفت که این مسوولیت و مکلفیت وزارت معارف است تا موضوع عادت ماهوار را به تمامی دختران آگاهی‌دهی‌ کند.

او از آموزگاران و خانواده‌ها خواست که در این امر با وزارت معارف همکاری کنند و موضوع قاعدگی را به دختران آگاهی‌دهی کنند. او تصریح کرد که در زمان عادت ماهوار، دختران با مشکلات روحی روبه‌رواند؛ از این رو خانواده‌ها و آموزگاران باید با مهربانی با آنان برخورد کنند.

هم‌چنان حمیدی بر نظافت مکاتب دخترانه تاکید کرد و گفت که وزارت معارف مکلف است تا تشناب و آب برای دانش‌آموزان فراهم کند. او افزود که در حال حاضر برخی مکاتب با کمبود آب و تشناب روبه‌رو است. سرپرست وزارت معارف بیان کرد که این وزارت تلاش دارند که برای مکاتب دخترانه تشناب اعمار و آب فراهم کند.

علاوه بر این، او ایجاد کلنیک در مکاتب به ویژه مکاتب دخترانه را یک نیاز دانست. حمیدی وعده داد که در این راستا نیز گام‌های موثر را بر‌می‌دارد.

رولاغنی بانوی اول کشور نیز در پیامی به این مناسبت با تأکید بر اهمیت نسل جوان به ویژه زنان و دختران از وزارت ها و ادارات مسوول در خواست نمود که در قبال صحت زنان و دختران مسوولیت هایشان را انجام دهند.

همچنان از والدین و معلمین در خواست شد که با دختران و دانش آموزان از در شفقت پیش رفته و در مورد تغییرات طبیعی عادت ماهوار که در دوره نوجوانی در وجود آنان رونما می شود، به آنان آگاهی دهند.

وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه نیز در برنامه گرامیداشت از روز جهانی نظافت عادت ماهوار دختران، بی توجهی به عادت ماهوار دختران را از مشکلات کلان صحی و اجتماعی در افغانستان دانست.

او اما از خانواده ها در خواست کرد که به این تغییر طبیعی در وجود دخترانشان به نگاه بد نبینند بلکه تلاش نمایند تا سهولت ها و آگاهی لازم را در این زمینه به آنان فراهم نمایند.

همچنین در این نشست از کتابی رونمایی شد که در آن معلومات لازم در مورد عادت ماهوار دختران به گونه مفصل درج شده است. این کتاب که به شکل صوتی نیز تهیه شده است، قرار است در دهات کشور به آن عده از خانواده‌هایی توزیع شود که دخترانشان به دلایلی از رفتن به مکتب محروم اند.

هیرف لودووک دی لیز، رییس دفتر یونسیف در افغانستان نیز هدف از چاپ کتاب مدیریت نظافت دوره قاعدگی را آگاهی دهی برای دخترانی دانست که از رفتن به مکتب محروم اند.

در این نشست غلام قادر رییس برنامه آب رسانی وزارت احیاء و انکشاف دهات گفت که این وزارت منحیث همکار کلیدی وزارت معارف و صحت عامه در بخش تهیه آب تا اکنون توانسته است بیش از ۶۰ ولسوالی و مربوطات آن را به صفت ولسوالی های پاک اعلام کند.

او افزود که این وزارت در نظر دارد تا سال ۲۰۲۶ دسترسی افراد در دهات به تشناب ها را فراهم نموده و رفع حاجت در فضای باز را به صفر برساند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا