جهان

وزیر انرژی بلژیک استراتن: “اگر قیمت گاز طبیعی محدود نشود، ۵ تا ۱۰ زمستان وحشتناک خواهد بود.”

تین ون در استراتن، وزیر انرژی بلژیک، روز یکشنبه گفت: «۵ تا ۱۰ زمستان آینده وحشتناک خواهد بود اگر محدودیتی برای قیمت گاز در اروپا وجود نداشته باشد».

بلژیک در مورد افزایش قیمت انرژی در سراسر جهان به دلیل جنگ روسیه و اوکراین بیانیه ای صادر کرد.

تین ون در استراتن، وزیر انرژی بلژیک، روز یکشنبه گفت: «نیاز فوری به سقف قیمتی در اروپا وجود دارد. قبض انرژی را می توان ۷۷۰ یورو برای هر خانواده در سال کاهش داد. بازار انرژی اروپا در حال شکست است و نیاز فوری به اصلاح دارد. او گفت: «این دیگر برای بسیاری از خانواده ها و شرکت ها قابل قبول نیست.

وزیر ون در استراتن در بیانیه خود همچنین خواستار محدودیت قیمت گاز طبیعی در سراسر اتحادیه اروپا شد و گفت: “در صورت عدم اعمال محدودیت بر قیمت گاز طبیعی در اروپا، ۵ تا ۱۰ زمستان آینده وحشتناک خواهد بود.”

افزایش ۱۲۷.۶ درصدی قیمت گاز طبیعی در اروپا

از زمان آغاز جنگ روسیه و اوکراین، قیمت گاز طبیعی و زغال سنگ در بازارهای جهانی به سطوح بی سابقه ای رسیده است.

قیمت قراردادهای آتی مارس معامله شده در TTF، نقطه تجارت مجازی گاز طبیعی مستقر در هلند با بیشترین عمق در اروپا، ۱۲۸.۳۱ یورو در ۲۴ فوریه بود. قیمت قراردادهای آتی سپتامبر که دیروز با ۲۷۲ یورو در هر مگاوات ساعت افتتاح شد، روز را با ۲۹۲.۱۵ یورو در هر مگاوات ساعت بسته کرد. به این ترتیب قیمت گاز طبیعی که دیروز به بالاترین سطح بسته شدن خود از ابتدای جنگ رسیده بود، در ۶ ماه گذشته ۱۲۷.۶ درصد افزایش یافت.

تحریم های اتحادیه اروپا پس از جنگ و همچنین کاهش سوخت های فسیلی وارداتی از روسیه و قطع جریان گاز طبیعی روسیه در افزایش قیمت ها موثر بود.

شرکت انرژی روسیه گازپروم در ۱۴ ژوئن اعلام کرد که صادرات گاز به اروپا از طریق خط نورد استریم از ۱۶۷ میلیون متر مکعب به ۱۰۰ میلیون متر مکعب کاهش یافته است. تا ۲۵ خرداد، این شرکت اعلام کرد که می توان روزانه تا ۶۷ میلیون متر مکعب گاز طبیعی را از طریق این خط تامین کرد.
منبع: آژانس خبری بین‌المللی کوکچه

دکمه بازگشت به بالا