نگاه‌ها

وزین می‌تواند مرحله گذار افغانستان را رهبری نماید

وزین از لحاظ قومی به جامعه ی ترک تباران افغانستان مربوط است و این ویژگی در کنار سایر خصوصیات ایشان، فرصتی خوبی را فراهم می کند که بدون بر انگیخته شدن حساسیت های قومی به خصوص در میان پشتون ها، تاجیک ها و هزاره ها، به قول معروف یک ثالث بالخیرف مرحله ی گذار را رهبری نماید.

دوران گذار و یا هرچه نامش می گذارید در راه است. آقای غنی آهسته آهسته تسلیم اراده ی امریکا می شود و ارگ ریاست جمهوری را ترک می گوید.

در این حیص و بیص اگر همه ی نیروها سیاسی در این سوی خط، در کنار هم قرار نگیرند و یک موضع واحد و مشترک در قبال گفتگوهای صلح اتخاذ ننمایند، بعید نیست که با شرایط نا خواسته و سختی مواجه خواهند شد و بالآخره همه چیز را از دست خواهند داد.

آقای خلیل زاد نقش قدم های کسینجر در ویتنام را دنبال می کند و افغانستان را در نهایت به طالبان تسلیم می نماید. با توجه به این که داکتر غنی با دامن زدن به خصومت های قومی، ترویج فساد، بد اخلاقی و بی ثبات سازی مناطق مختلف به زیر ساخت های دفاعی افغانستان آسیب کلان وارد کرده است، بعد از خروج نیروهای امریکایی احتمالاً سیناریویی خونین دهه ی نود تکرار و افغانستان به طرف بی ثباتی کامل و خدای ناخواسته جنگ های قومی و مذهبی سوق داده خواهد شد.

بنابرآن بسیار مهم است که در رابطه به آینده و دوران گذار اقدام های سازنده و مشترک روی دست گرفته شوند تا تهدید ها و چالش به حد اقل برسند. یکی از کار های مهمی که در این زمینه باید صورت بگیرد این است که یک شخصیت شناخته شده، با ظرفیت و بی طرف برای رهبری این مرحله انتخاب گردد، شخصیتی که از یک طرف بداند و بتواند در مقابل طالبان با منطق خود آن ها یعنی شگرد های دینی استدلال نماید و از جانب دیگر با روح دولت داری، نیازهای این مرحله ی تاریخ افغانستان، حقوق بشر، حقوق اقلیت های مذهبی، نقش تعلیم و تربیت، حقوق زنان و خواسته های جوانان آشنا و پایبند باشد.

شاید در ارتباط به این مسئله شانس های زیادی در برابر ما قرار نداشته باشند اما، چنین نیست که رهبران سیاسی افغانستان و جانب طالبان نتوانند شخصیتی را که واجد شرایط باشد و به آن دو طرف اعتماد کنند و در محور آن برای تشکیل حکومت صلح/مؤقت و یا دوران گذار جمع شوند، پیدا نمایند.

به باور من آقای دکتور فضل الهادی وزین استاد برحال پوهنتون سلام، بنا به دلایل زیر می تواند یک انتخاب فوق العاده برای این مرحله باشد.

1)آقای وزین یک متخصص علوم اسلامی، نویسنده و عالم دین است.

2)آقای وزین برای همه ی طرف ها شخصیت شناخته شده است.

3)آقای وزین اوضاع سیاسی، پیچیدگی های اجتماعی و حساسیت های قومی افغانستان را خوب می داند.

4)آقای وزین به هیچ وجه تعصب قومی، سمتی،مذهبی و گروهی ندارد و طرفدار وحدت ملی و همزیستی همه ای اقوام در افغانستان است.

5)آقای وزین از جهان خارج و روابط کشور های بزرگ و همسایه در رابطه به افغانستان بی خبر نیست.6)دکتور وزین در ده ها کنفرانس در سطح بین المللی اشتراک و از افغانستان نمایندگی نموده است و به این شکل مهارت های گفتگو در سطح کلان و با طرف های خارجی را بلد است.

7)دکتور وزین عضو مجمع علمی علمای افغانستان، عضو بورد علمی مرکز مطالعات استراتیژیک و منطقوی در کابل، عضو اتحاد جهانی علمای مسلمان(الاتحاد العالمی لعلماء المسلمین)، عضو دار الانشای انجمن کوالا لامپور برای فکر و تمدن و با لآخره عضو شورای عالی مشورتی انجمن بین المللی خانواده در استانبول است.

8)آقای وزین علاوه بر زبان های پشتو، فارسی و ترکی به زبان های عربی، اردو و انگلیسی خوب آشناست.

9) آقای وزین برای پاکستانی ها، ترک ها، قطری ها، عرب ها و احتمالاً ایرانی ها شخصیت قابل قبول است.

10)آقای وزین در قبال مسایل دینی نسبت به دیگران رویکرد اعتدال گرایانه دارد.

11)آقای وزین از لحاظ قومی به جامعه ی ترک تباران افغانستان مربوط است و این ویژگی در کنار سایر خصوصیات ایشان، فرصتی خوبی را فراهم می کند که بدون بر انگیخته شدن حساسیت های قومی به خصوص در میان پشتون ها، تاجیک ها و هزاره ها، به قول معروف یک ثالث بالخیرف مرحله ی گذار را رهبری نماید.

12) آقای وزین در نهایت شخصیت صادق، پرتلاش، پاک، وطن دوست، ملی، حلیم، دارای اخلاق حمیده، و دارای مناسبات نیک با سایر جهت ها در افغانستان است.

با توجه به آن چه تذکر یافت من از این منبر پیشنهادم به جلالتمآب محترم حامد کرزی، داکتر صاحب عبدالله عبدالله، استاد سیاف، صلاح الدین خان ربانی، استاد عطا محمد نور، احمد مسعود، مهندس گلبدین حکمتیار،مارشال عبدالرشید دوستم، استادان خلیلی و محقق، آقای زاخلیوال، اتحادیه علمای افغانستان، جامعه ی زنان و حتی رهبری حکومت این است که روی این پیشنهاد توجه و بخاطر مصلحت عامه و آینده ی افغانستان از آن حمایت نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا