#جنایات‌طالبانخبر و گزارش

ولسوالی شُکی بدخشان به دست جبهه مقاومت افتاد

جبهه مقاومت ادعا می‌کند که ولسوالی شکی در بدخشان به دست این جبهه افتاده است. صبغت الله احمدی سخنگوی جبهه مقاومت با تایید این خبر امروز دوشنبه به آمو گفت که ده تن از افراد طالبان نیز به دست این نیروها اسیر شدند.

یکی از باشندگان ولسوالی شکی بدخشان با حفظ هویتش به آمو گفت: «یکی از فرماندهان خیزش های مردمی در ولسوالی شکی عصر امروز با تعداد از افرادش در یک حمله غافلگیران ولسوالی شکی را تصرف کرده است.»

او افزود: «با سقوط ولسوالی ما تعداد زیادی از نیروهای امنیتی حکومت گذشته هم پولیس و اردوی ملی و شماری از افراد طالبان نیز به جمع نیروهای جبهه مقاومت ملی پیوسته است.»

به گفته او، افراد اسیر شده به دست جببه مقاومت شامل ولسوال، مدیر امنیت و قوماندان امنیه طالبان با تعداد زیادی از افراد این گروه اسیر نیروهای جبهه مقاومت ملی شده است.

از سوی هم تاکنون جبهه مقاومت ملی نیز رسما این موضوع را تائید نکرده است.

ولسوالی شکی ولایت بدخشان در حال بدست نیروهای جبهه مقاومت ملی سقوط کرده که هم اکنون درگیری ها میان افراد طالبان و نیروهای جبهه مقاومت ملی در پنج ولسوالی بدخشان ادامه دارد.

طالبان در این باره چیزی نمی‌گویند. آژانس اطلاعاتی باختر کمتر از دو ساعت پس از نشر خبر سقوط ولسوالس شکی، تصویرهایی از ملا یعقوب وزیر دفاع طالبان را نظر کرد و گفت که وی از بخش‌های مرزی ولایت بدخشان دیدن کرده است.

درگیری‌ها در شمال‌شرق کشور

یک منبع محلی به آمو گفت که درگیری‌ها در ولسوالی امام صاحب کندز ساعت ۹ شب گذشته آغاز شد و در نتیجه «اسدالله مشهور به ابوعمر یکی از اعضای قطعه لیزری طالبان با سه تن از محافظان‌اش کشته شدند.»

منابع محلی در گفت‌وگو با خبرنگار تلویزیون آمو تاکید کردند که این درگیری‌ها از ساعت ۹:۱۰ شب گذشته آغاز شده و در نتیجه آن «اسدالله مشهور به ابوعمر یکی از اعضای قطعه لیزری گروه طالبان با سه تن از محافظین‌اش کشته شده‌اند.»

گفته می‌شود درگیری میان نیروهای جبهه مقاومت ملی و طالبان در ولسوالی شهر بزرگ ولایت بدخشان نیز آغاز شده اما از تلفات آن گزارشی در دست نیست.

تاکنون جبهه مقاومت ملی در رابطه با درگیری‌های اخیر چیزی نگفته است.

لازم به ذکر است که طالبان همواره موجودیت جبهه مقاومت را رد کرده و این درگیری‌ها را شایعه می‌دانند.

به‌گفته آنان، افراد طالبان پس از چند ساعت درگیری عقب نشینی کردند.

در درگیری‌های چال، فرخار، دشت قلعه و بهارک تخار تلفاتی میان طالبان گزارش شده اند اما طالبان در این باره چیزی نمی‌گویند.

وضعیت چند روز پیش در ولایتهای بدخشان و تخار

از سویی هم باشندگان ولایت بدخشان می‌گویند که نیروهای طالبان دو روز پیش از چهار استقامت بالای پاسگاه (کافر دره) که در بین منطقه شیوه راغستان موقعیت دارد حمله کرده‌اند.

به‌گفته آنان افراد طالبان بعد از چندین ساعت درگیری عقب نشینی کرده است و همچنان آمار تلفات این درگیری‌ها تاکنون روشن نیست.

در همین حال یک منبع دیگر از ولسوالی کران و منجنان ولایت بدخشان افزودک «قوماندان شریف یکی فرمانده‌هان خیزشهای مردمی در این ولسوالی همراه با افرادش ولسوالی کران و منجان را ترک نموده است.»

از سوی دیگر بعد از چندین روز درگیری میان نیروهای جبهه مقاومت ملی و طالبان در ولسوالی یفتل بالا نیز خاموش شده است.

با این حال گفته می‌شود در درگیری‌های چهار ولسوالی تخار: چال، فرخار، دشت قلعه و بهارک این ولایت هفت تن از افراد کشته و بیش از ۱۰ تن از آنان زخم برداشته است.

دکمه بازگشت به بالا