جهانخبر و گزارشسیاست

پاکستان: طالبان یک رژیم افراطی است

وزیر اطلاع رسانی پاکستان با «عقب‌گرایانه» خواندن تفکر دولت سرپرست طالبان، آن را رژیمی افراطی و تهدیدی برای پاکستان خواند.

«فواد چوهدری» وزیر اطلاع رسانی پاکستان در واکنش به تصمیم اخیر طالبان درباره زنان گفت که «تفکر عقب‌گرایانه» طالبان خطری برای پاکستان است.

چوهدری در مراسمی در اسلام‌آباد گفت: شما می‌بینید که دو رژیم افراطی در سمت راست و چپ پاکستان ظاهر شده‌اند. از یک طرف افغانستان است که طالبان به آنجا آمده‌اند.

وی افزود: اما اینکه زنان نمی‌توانند به تنهایی سفر کنند یا به مدارس دانشگاه بروند، این نوع تفکر عقب‌گرایانه خطری برای پاکستان است.

وزیر اطلاع رسانی پاکستان با اظهار اینکه طرز فکر افراطی مشابهی در هند در حال افزایش است، ادامه داد: بنابراین بزرگترین و مهمترین مبارزه دولت پاکستان علیه این دو تفکر افراطی است.

منابع امنیتی و اطلاعاتی به «فارین پالیسی» گفتند که سازمان اطلاعات ارتش پاکستان (آی‌اس‌آی) در تلاش است تا برای مهار قدرت طالبان و تقویت افراطگرایی در افغانستان اعضای ناراضی طالبان و سایر گروه‌های جهادی کوچک را زیر چتر یک گروه واحد متحد کند.

«ذبیح‌الله مجاهد» معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ و سخنگوی طالبان نیز چندی قبل در اظهاراتی دولت پاکستان را غیراسلامی خوانده بود.

مجاهد به «رادیو آزادی» گفته بود: چارچوب سیاسی پاکستان نشان دهنده یک نظام اسلامی نیست. نظام آنها اسلامی نیست. مذهب برای دولت پاکستان مهم نیست.

وی پیش از این نیز در یک نشست خبری گفته بود که پاکستان بارها در بسیاری از زمینه‎ها وعده همکاری داده است اما به وعده‌های خود عمل نمی‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا