اقتصادجامعهجهانخبر و گزارشدیپلماسی

پاکستان هنوز اجازه انتقال ۵۰ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان را نداده است

باوجود گذشت یک ماه از موافقت پاکستان با انتقال ۵۰ هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق خاک این کشور، رسانه‌های هندی اعلام کردند هنوز اجازه این انتقال داده نشده است.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، پس از گذشت بیش از یک ماه از اعلام موافقت «عمران خان» نخست وزیر پاکستان برای انتقال 50 هزار تن گندم اهدایی هند به افغانستان از طریق خاک این کشور، رسانه‌های هندی اعلام کردند که دهلی‌نو هنوز نتوانسته این گندم‌ها را انتقال دهد، زیرا اسلام‌آباد هنوز چگونگی انجام این انتقال را نهایی نکرده است.

دهلی نو قادر به حمل گندم نبوده است زیرا اسلام آباد مدالیته های آن را نهایی نکرده است.

طرف هندی 7 اکتبر (15 مهر) از پاکستان برای انتقال کمک‌ها به افغانستان درخواست داده بود که طرف پاکستانی 24 نوامبر (3 آذر) با ایجاد شروطی برای انتقال محموله به آن پاسخ داد و در نهایت 3 دسامبر (12 آذر) اعلام کرد به هند اجازه می‌دهد تا گندم‌هایی اهدایی هند از طریق گذرگاه مرزی فقط با کامیون‌های افغانستان به این کشور ارسال شود.

یکی از مقامات هندی که خواست نامش فاش نشود در این باره به «هندوستان تایمز» گفت: انتقال گندم از طریق گذرگاه واگه هنوز آغاز نشده است، زیرا ما همچنان منتظر شنیدن همه موارد از طرف پاکستانی هستیم.

براساس این گزرش، پاکستان برای انتقال محموله اهدایی هند به افغانستان شروط متعددی را در نظر گرفته و به هند گفته که کل محموله 50 هزار تنی باید در ماه دسامبر انتقال داده شود، اما مسئولان هندی گفته‌اند که در حال حاضر روزانه حدود 30 تا 40 کامیون به واگه می‌روند و انتقال 50 هزار تن گندم از طریق این مسیر در مدت کوتاه غیرممکن است.

هندوستان تایمز به نقل از منابع می‌افزاید که رویکرد طرف پاکستان برای هند تعجب‌آور است، چراکه طالبان نیز پیش از این نیاز فوری به مواد غذایی در آستانه وقوع یک بحران انسانی در افغانستان را با دولت پاکستان در میان گذاشته بودند.

انتهای پیام/.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا