خبر و گزارشسیاست

پیام عیدی سرکرده تروریست‌های طالب: به گفت‌وگوهای صلح متعهدیم

ملا هبت‌الله آخندزاده، سرکرده گروه طالبان، در پیامی به مناسبت فرا رسیدن عید قربان، گفته است که این گروه، حامی جدی حل بحران افغانستان از راه گفت‌وگو است؛ اما طرف‌های مقابل، فرصت‌های فراهم‌شده برای صلح را ضایع می‌کنند.

در پیام عیدی سرکرده تروریستی طالبان که روز یک‌شنبه -۲۷ سرطان- نشر شده، آمده است که خروج سربازان امریکایی و ناتو از افغانستان و تصرف ولسوالی‌ها، برای این گروه پیروزی شمرده می‌شود.

در این پیام، آمده است: «ما برای پیش‌رفت خوب در مذاکرات و روند سیاسی، دفتر سیاسی را گشوده ایم و به حل مسائل از راه گفت‌وگو متعهد استیم؛ اما جهت‌های مقابل هنوز فرصت را ضایع می‌کنند. ما با هیچ‌کسی خواهان دشمنی نیستیم. خواست‌های مشروع را می‌پذیریم.»

ملا هبت‌الله، گفته است که پس از خروج تمام نیروهای خارجی از افغانستان، این گروه به شمول امریکا، با تمام جهان بر اساس تعامل متقابل و در چوکات تعهدات، خواهان روابط خوب دیپلماتیک، اقتصادی و سیاسی است.

او افزوده است که گروه طالبان، به همسایه‌ها، منطقه و کشورهای جهان، اطمینان می‌دهد که افغانستان به هیچ‌کسی اجازه نخواهد داد تا با استفاده از خاک این کشور، امنیت سایر کشورها را با تهدید مواجه کند.

در پیام عیدی سرکرده طالبان، آمده است که این گروه، به حقوق شهروندی متعهد است و هم‌چنان برای زنان در چوکات شریعت، محیط مناسب آموزشی فراهم خواهد کرد.

او هم‌چنان گفته است که گروه طالبان، در چوکات احکام اسلامی و منافع ملی، به آزادی بیان متعهد و خبرنگاران با در نظرداشت این دو نکته‌ی مهم و رعایت اصول خبرنگاری، فعالیت کنند.

ملا هبت‌الله، گفته است که دانشوران، استادان، دکتوران، ساینس‌دانان، انجنیران و سایر افراد دانش‌آموخته و هم‌چنان تاجران و سرمایه‌گذاران، مطمئن باشند به آن‌ها هیچ ضرری نمی‌رسد؛ زیرا افغانستان به استعداد آن‌ها نیاز دارد.

هرچند حکومت افغانستان تا اکنون به پیام عیدی سرکرده تروریستی طالبان واکنشی نشان نداده؛ اما در ماه‌های گذشته، گروه طالبان گفت‌وگوهای صلح در قطر را متوقف و بر جنگ تمرکز کرده است. در دو ماه گذشته، همه‌روزه چند ولسوالی در برخی از ولایت‌های افغانستان، به دست جنگ‌جویان طالب سقوط کرده است.

با این حال، پس از گذشت ماه‌ها از توقف گفت‌وگوهای صلح در قطر، روز جمعه -۲۵ سرطان- هیئتی با رهبری عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی، برای از سرگیری گفت‌وگوهای صلح به قطر رفت. در حال حاضر، گفت‌وگوها میان دو طرف، پشت درهای بسته جریان دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا